Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka – przepisy nie tu?

15.04.2019

Kilka dni temu pojawiły się sugestie, że przepisy regulujące wprowadzenie na polski rynek odwróconego kredytu hipotecznego tak naprawdę powinny się pojawić w innym miejscu. Mowa o rentach dożywotnich.

 

czy przepisy o odwróconej hipotece potrzebne

Podmioty oferujące świadczenia na prawach dożywocia w jakimś sensie zawłaszczyły sobie pojęcie odwróconej hipoteki i z niego bez konsekwencji z niego korzystają. To powoduje rozmycie pojęć.

 

I jednocześnie jest pokusą do tego, by twierdzić, że wprowadzenie na rynek bankowy nowego produktu w postaci odwróconego kredytu hipotecznego byłoby/ jest niecelowe, ponieważ w Polsce funkcjonują podmioty prywatne oferujące między innymi renty dożywotnie, które całkowicie zaspokajają rynek.

 

Nie można się z tą śmiałą tezą zgodzić, ponieważ odwrócona hipoteka w jej rzeczywistym znaczeniu to zupełnie inna usługa niż wspomniane wyżej świadczenia na prawach dożywocia. Po więcej informacji odsyłamy do naszego Słownika, w którym znajdą Państwo precyzyjne definicje różnych pojęć związanych z tematem odwróconej hipoteki i rent dożywotnich.  Przypominamy również, że w naszej Bazie wiedzy można znaleźć autorskie zestawienia cech tych dwóch instrumentów finansowych.

 

Zgadzamy się z tym, że świadczenia te również powinny być zabezpieczone ustawowo i popieraliśmy te prace, ale nie można twierdzić, że mogą one zastąpić odwrócony kredyt hipoteczny, którego w ogóle do banków nie ma potrzeby wprowadzać.  Taka potrzeba jest i podobnie jak w innych krajach będzie rosła. Powodem jest nie tylko starzenie się społeczeństw, ale coraz większa świadomość ludzi starszych odnośnie swoich możliwości i potrzeb.

 

Badania jednoznacznie wskazują, że to banki niezmiennie są instytucjami o jednym z najwyższych współczynników zaufania społecznego  i podmioty prywatne w kontekście wsparcia ludzi starszych tego zaufania nie przejmą, choć ze swoimi produktami mogą stanowić dobry element antymonopolowy, o ile będzie on uregulowany ustawowo.