Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka najnowsza prognoza

22.07.2014

Odwrócona hipoteka to bardzo oczekiwany na naszym rynku produkt, który ukróci monopolistyczne praktyki spółek prywatnych, które wykorzystując sytuację braku konkurencji, ale także braku specjalnych regulacji ustawowych, całkiem dobrze się mają.

 

Odwrócona hipoteka – ekspert prognozuje

odwrócona hipoteka czekamyJak szacuje ekspert Marek Wielgo, którego niejednokrotnie cytowaliśmy w naszych Aktualnościach, jest szansa, że z regulacji ustawowych zarówno dotyczących odwróconego kredytu hipotecznego, który będzie mógł być wreszcie oferowany u nas przez banki, jak również tych dotyczących rent dożywotnich, będzie można realnie skorzystać już w 2015 roku.

 

Na razie jednak jest to tylko wstępna prognoza podyktowana logiczną analizą procesu legislacyjnego charakterystycznego dla polskiego prawodawstwa i pobożnymi życzeniami Ministerstwa Gospodarki.

 

Jeśli „po drodze” nie będzie jakichś dodatkowych zawirowań, życzenia te mogą się spełnić.

 

Wówczas też spełni się życzenie wielu środowisk, które mają za złe rozdzielenie projektów regulacji odwróconej hipoteki i dożywocia bo mimo (naszym zdaniem ze wszech miar korzystnego społecznie podziału) prace nad tymi dwoma specjalnymi dokumentami będą prowadzone niemal równolegle, jeśli uda się Ministerstwu Gospodarki ze swoją propozycją do Sejmu wejść jesienią.

 

Odwrócona hipoteka, renta dożywotnia – już wiadomo, na co czekamy

Przy okazji tych dobrych prognoz warto uściślić, na jakie ustawy czekamy. Do niedawna bowiem znany był jedynie oficjalny tytuł przyszłej Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nad tytułem regulacji nazwanej kiedyś przez wspominanego wyżej eksperta Marka Wielgo „ustawą a`la Pawlak”, zastanawiano się dłużej.

 

Niemniej jednak dziś już wiadomo, że w najbliższych miesiącach powstaną:

 

  • Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym, której inicjatorem jest Ministerstwo Finansów, wspierana przez inicjatywę poselską SLD – Poselski projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym (aktualnie procedowane łącznie),
  • Ustawa o dożywotnim świadczeniu pieniężnym, której inicjatorem jest Ministerstwo Gospodarki.

 

Kierując się dobrem społecznym i dotychczasowymi doświadczeniami, przy tej okazji apelujemy do wszystkich zainteresowanych tematem o poprawne używanie określeń i nazw charakteryzujących te dwa różne produkty finansowe jakimi są odwrócony kredyt hipoteczny i świadczenia dożywotnie, by potencjalni beneficjenci zachowali jasność w ich rozumieniu.