Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Baza wiedzy

Odwrócona hipoteka, odwrotna hipoteka, czy odwrócony kredyt hipoteczny to jedno i to samo pojęcie oznaczające w Polsce nową, gwarantowaną ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym mającą wkrótce wejść w życie usługą finansową, oferowaną na początek przez banki, potem w planach także przez ubezpieczycieli.

 

…więcej

Jak już sama nazwa wskazuje tzw. odwrócona hipoteka to kredyt „działający” dokładnie odwrotnie niż tradycyjny kredyt hipoteczny (popularnie zwany hipoteką). Zgodnie z Ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym z dn. 23.10.2014r. obowiązującą w Polsce, jego spłata zaczynie się dopiero w momencie śmierci kredytobiorcy.

 

…więcej

Odwrócony kredyt hipoteczny zgodnie z treścią Ustawy dotyczącej właśnie tego kredytu jest instrumentem finansowym adresowanym do ściśle określonej grupy odbiorców, a mianowicie do właścicieli (lub współwłaścicieli) nieruchomości (lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, czy prawa do wieczystego użytkowania gruntu), bez względu na wiek (najkorzystniejszy dla tych, którzy ukończyli co najmniej 62 lata).

 

…więcej

Polska odwrócona hipoteka w swoich ustawowych założeniach (data obowiązywania od 15 grudnia 2014r) to ogromna szansa dla właścicieli nieruchomości na poprawienie swojej sytuacji majątkowej bez dodatkowych nakładów i ryzyka. Nie bez znaczenia jest, że kredytodawcy będą już wkrótce oferować ten nowy instrument finansowy: bez względu na wiek, na status społeczny, majątkowy, płeć, dochody, czy zdolność kredytową kredytobiorcy.

 

…więcej

Prezentujemy Państwu zestawienie odnośnie odwróconego kredytu hipotecznego oraz rent dożywotnich opartych na kodeksie cywilnym, a także świadczeń na prawach dożywocia, na podstawie regulacji proponowanej przez Ministerstwo Gospodarki, nad którym prace trwają.

 

…więcej

Z ogromną przyjemnością publikujemy dziś pierwszy tekst Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym*, która wczoraj trafiła do Senatu. Jednocześnie chcemy podkreślić, że będą trwały nad nią intensywne prace i to, że została ona uchwalona, nie znaczy, że weszła w życie.

 

…więcej

Poniżej prezentujemy tekst ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym  z dnia 23 października 2014r. ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu.

 

…więcej

Przedstawiamy Państwu tekst Rządowego Projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym z dnia 12.05.2014r. autorstwa Ministerstwa Finansów, za którego dalsze procedowanie w Sejmie będzie odpowiedzialny Szef tego resortu.

 

…więcej

Poniżej przedstawiamy Uzasadnienie Rządowego projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym z dnia 12 maja 2014r., wraz z Oceną Skutków Regulacji niniejszego projektu – autor Ministerstwo Finansów. …więcej

W trosce o wszystkich przyszłych beneficjentów odwróconego kredytu hipotecznego, ale także innych kredytobiorców, stworzyliśmy unikalny zbiorek pojęć, których przyswojenie jest niemal niezbędne, by dobrze rozumieć to, z czym się zetkniemy w umowie o odwróconą hipotekę (lub inny rodzaj kredytu). …więcej

Strona 1 z 3123