Odwrócona hipoteka – przepisy nie tu?
15.04.2019Kilka dni temu pojawiły się sugestie, że przepisy regulujące wprowadzenie na polski rynek odwróconego kredytu hipotecznego tak naprawdę powinny się pojawić w innym miejscu. Mowa o rentach dożywotnich.
Podmioty oferujące świadczenia na prawach dożywocia w jakimś sensie zawłaszczyły sobie pojęcie odwróconej hipoteki i z niego bez konsekwencji z niego korzystają. To powoduje rozmycie pojęć.
I jednocześnie jest pokusą do tego, by twierdzić, że wprowadzenie na rynek bankowy nowego produktu w postaci odwróconego kredytu hipotecznego byłoby/ jest niecelowe, ponieważ w Polsce funkcjonują podmioty prywatne oferujące między innymi renty dożywotnie, które całkowicie zaspokajają rynek.
Nie można się z tą śmiałą tezą zgodzić, ponieważ odwrócona hipoteka w jej rzeczywistym znaczeniu to zupełnie inna usługa niż wspomniane wyżej świadczenia na prawach dożywocia. Po więcej informacji odsyłamy do naszego Słownika, w którym znajdą Państwo precyzyjne definicje różnych pojęć związanych z tematem odwróconej hipoteki i rent dożywotnich. Przypominamy również, że w naszej Bazie wiedzy można znaleźć autorskie zestawienia cech tych dwóch instrumentów finansowych.
Zgadzamy się z tym, że świadczenia te również powinny być zabezpieczone ustawowo i popieraliśmy te prace, ale nie można twierdzić, że mogą one zastąpić odwrócony kredyt hipoteczny, którego w ogóle do banków nie ma potrzeby wprowadzać. Taka potrzeba jest i podobnie jak w innych krajach będzie rosła. Powodem jest nie tylko starzenie się społeczeństw, ale coraz większa świadomość ludzi starszych odnośnie swoich możliwości i potrzeb.
Badania jednoznacznie wskazują, że to banki niezmiennie są instytucjami o jednym z najwyższych współczynników zaufania społecznego i podmioty prywatne w kontekście wsparcia ludzi starszych tego zaufania nie przejmą, choć ze swoimi produktami mogą stanowić dobry element antymonopolowy, o ile będzie on uregulowany ustawowo.