Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Za a nawet przeciw odwróconemu kredytowi hipotecznemu

26.05.2014

Kilka minut temu w Radiowej Trójce zakończyła się godzinna audycja poświęcona odwróconej hipotece, a ściślej odwróconemu kredytowi hipotecznemu.  W autorskim programie w cyklu „Za, a nawet przeciw”, prowadzący Kuba Strzyczkowski zadał pytanie przewodnie: „Czy ustawa o odwróconej hipotece została skonstruowana uczciwie?”, wywołując nim duże zainteresowanie słuchaczy.

 

W programie o istocie odwróconego kredytu hipotecznego mówili eksperci Bolesław Meluch – Doradca Zarządu Związku Banków Polskich oraz Maciej Chmielowski z UOKiKu.

 

Odwrócony kredyt hipoteczny – pytania zamiast dyskusji

 

Co niezwyklaudycja - za przeciwe ciekawe, sam temat wywołał nie tyle dyskusję, co ogromną ilość pytań od słuchaczy, którzy byli zainteresowani poszczególnymi zagadnieniami szczegółowymi związanymi z funkcjonowaniem odwróconego kredytu hipotecznego w naszym kraju w przyszłości.

 

Szczegółowo nie będziemy tu ich  wszystkich analizować, niemniej jednak proszę się spodziewać odpowiedzi na nie już niebawem, ponieważ były ciekawe i ważne.

 

Podczas trwania programu pojawiły się też ze strony słuchaczy, propozycje zabezpieczeń, jakie trzeba byłoby wprowadzić do systemu już bezpośrednio udzielania odwróconego kredytu hipotecznego, aby zabezpieczyć interesy beneficjentów, a mianowicie instytucja doradcy, który dopilnuje całości minimalizując ryzyko niezrozumienia transakcji przez osobę starszą. To ważne głosy, korespondujące ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich, które chcemy dziś uwypuklić i poddać pod rozwagę Sejmowi, który już wkrótce odwróconą hipoteką będzie się zajmował.

 

Odwrócona hipoteka – sonda z poprawką

 

Podczas audycji odbywała się sonda, w której słuchacze odpowiadali na postawione na samym początku spotkania pytanie: „Czy ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym została uczciwie skonstruowana?” Jej wynik, co prawda nie okazał się oszałamiająco pozytywny, bo 8% głosów na tak, 92% na nie, ale zważywszy na to, że wielu z wypowiadających się na antenie myliło odwrócony kredyt hipoteczny z rentami dożywotnimi, to i tak dość dobry rezultat.

 

Podobnie jak Pan Artur uważamy, że pytanie postawione w takiej formie jak powyżej, jest niezbyt trafne. Jak podkreślił słuchacz: „bo równie dobrze można by zapytać, czy odprowadzanie składek do ZUS jest uczciwe /…/ Człowiek umiera i nic nie zostaje po tych składkach/…/ Jednym to (odwrócona hipoteka- przyp. aut.) odpowiada, innym nie. To jest kwestia wyboru. Nikt nikogo nie zmusza”

 

Dziękując Autorom programu za podjęcie tematu, nadal będziemy się starać rozwiać wątpliwości Państwa, odnośnie odwróconego kredytu hipotecznego,  by świadomość na temat tego instrumentu finansowego była coraz wyższa, niekoniecznie po to by w przyszłości z takiej formy wsparcia korzystać.