Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócony kredyt hipoteczny – po kolejnych obradach podkomisji stałej

23.07.2014

Właśnie zakończyło się kolejne posiedzenie Podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych, na którym procedowano nad Rozdziałem I Projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym autorstwa Ministerstwa Finansów bo ta wersja ostatecznie została wyznaczona do dalszych prac.

 

odwrócony kredyt hipoteczny obrady IPosiedzenie miało burzliwy przebieg i niemal każdy z ośmiu Artykułów Rozdziału I projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym został poddany ciekawej dyskusji, w toku której doprecyzowano część przepisów pod względem językowym i merytorycznym.

 

Niemniej jednak, zanim doszło do procedowania nad przewidzianym na dziś punktem porządku dziennego obrad obejmującego rozpatrzenie rządowego oraz poselskiego projektów ustaw o odwróconym kredycie hipotecznym (druki nr 2392 i 1442), a w zasadzie jego kontynuację z dnia 25 czerwca 2014r. uwzględniając wcześniejsze wnioski SLD.

 

O nich mówiliśmy przedstawiając relację z poprzedniego posiedzenia, poproszono o głos zaproszonego na Posiedzenie przedstawiciela Ministerstwa Gospodarki, który szeroko omówił aktualny etap prac i sam tekst dokumentu, który w przyszłości będzie regulował oferowanie świadczeń na prawach dożywocia – m.in. renty dożywotnie.

 

Choć początkowo członkowie komisji mieli wątpliwości dlaczego dwa dokumenty – Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym i Projekt ustawy o dożywotnich świadczeniach pieniężnych nie są procedowane łącznie, to skutecznie rozwiał je przedstawiciel KNF i ostatecznie pomysł, by czekać z regulacją dotyczącą wprowadzenia na rynek polski odwróconego kredytu hipotecznego na propozycję Ministerstwa Gospodarki, nie zyskał przychylności Komisji.

 

Wydaje się, że wątpliwości te wynikały głównie z tego, że odwrócony kredyt hipoteczny i renty dożywotnie kolokwialnie mówiąc początkowo nieco mieszały się obradującym. Na szczęście dzięki wyjaśnieniom w/w przedstawiciela KNF  do końca posiedzenia nie było już nawet sugestii by prace nad tymi dwoma regulacjami połączyć.

 

W związku z tym, że członkowie komisji podeszli do tematu bardzo odpowiedzialnie i sumiennie, po ponad dwugodzinnych obradach zdecydowano, by kontynuować je w dniu jutrzejszym w godzinach porannych.

 

Na zakończenie tej części sprawozdania chcielibyśmy, idąc za Przewodniczącym Komisji, podziękować przedstawicielom Ministerstwa Finansów, które dokonało szczegółowego porównania obu projektów – rządowego i poselskiego, o które wnoszono na ostatnim posiedzeniu, bo to znacznie ułatwi prace nad Projektem.