Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Rynek hipoteczny a odwrócona hipoteka w czasie pandemii

15.01.2021

Mimo panującej pandemii rynek hipoteczny przeżywa obecnie w naszym kraju swoisty boom. Jak donoszą media Polacy coraz chętniej obecnie inwestują w nieruchomości. Ma to wprost proporcjonalne przełożenie na popyt w sektorze kredytów hipotecznych.

 

odwrócona hipoteka może być łącznikiemMimo sytuacji pandemicznej, podmioty bankowe zapewniają, że w związku z uproszczeniem procedur po spełnieniu określonych warunków (między innymi od 10 do 30% minimalnego wkładu własnego w zależności od banku) będzie można je uzyskać nawet on-line.

 

Choć odwrócona hipoteka jak sama nazwa wskazuje, działa na sposób odwrotny od hipoteki tradycyjnej, to w obecnej sytuacji mogłaby znacząco pomóc także tym osobom, które posiadając już jedną nieruchomość, chciałyby powiększyć majątek i zakupić kolejną.

 

Nawet wtedy a może przede wszystkim wtedy, gdy z jakichś powodów (nie jest ważne jakich) nie mają dostatecznych funduszy, by wyłożyć je na kupno czy budowę innej nieruchomości.

 

W związku z tym, że odwrócona hipoteka w założeniach ustawowych niestety dostępna obecnie nadal jedynie w teorii nie zakłada obostrzeń ani ograniczeń w sposobie wydatkowania pozyskanych z niej środków, można by je wydatkować przykładowo na:

 

  • Budowę lub zakup domu,
  • Zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego.

 

Gdyby odwrócony kredyt hipoteczny był dostępny w Polsce, można by go także przeznaczyć na:

 

  • Remont czy modernizację dowolnej nieruchomości
  • lub nawet na inwestycje – budowę domu na sprzedaż lub pod wynajem.

 

Oczywiście bez ryzyka, że potencjalny kredytobiorca w momencie problemów finansowych straci dach nad głową, ponieważ założenia Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym wskazują, że miałby on prawo zamieszkiwać w objętej umową kredytową nieruchomości aż do śmierci.

 

W zmieniającej się rzeczywistości rozwiązanie takie, jak odwrócony kredyt hipoteczny, mogłoby być Polakom dziś bardzo przydatne. Także w aspekcie zamrożonej gospodarki i przestojów związanych z COVID-19, ale to już temat na odrębną analizę, która w naszych Aktualnościach niebawem.