Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócony kredyt hipoteczny produktem szczególnej troski – wywiad z Prezesem ZBP

04.04.2012

Dotarliśmy do wywiadu, którego po Konferencji poświęconej odwróconemu kredytowi hipotecznemu udzielił redaktorowi Łukaszowi Stępkowskiemu (Bankier.tv) Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

 Odwrócony kredyt hipoteczny to nie komercja a pilna potrzeba

 

Jego zdaniem, odwrócony kredyt hipoteczny jest produktem niezwykle potrzebnym w Polsce zważywszy na niepewną, trudną sytuację obecnych i przyszłych emerytów.

 

Dzięki takiemu kredytowi można aktywować dorobek życiowy w postaci nieruchomości, poprawiając sobie jakość życia na emeryturze bez wysiłku.

 

Jednocześnie szef ZBP podkreślił z całą stanowczością, że jest to sprawa bardzo delikatna, bo dotycząca właśnie tego na co ludzie całe życie pracowali, więc „zależy nam na tym sytuacja była stabilna, była pewna, a jednocześnie, aby nad tego typu produktami sprawowany był nadzór przez Komisję Nadzoru Finansowego i inne władze państwowe”.

 

Prezes Pietraszkiewicz pytany, dla kogo adresowana jest odwrócona hipoteka, wskazuje beneficjentów z tzw. „grupy senioralnej” i dodaje, że w założeniach regulacji prawnych będących przedmiotem prac rządu „chodzi bowiem o to, żeby ludzie mogli nadal dysponować swoją własnością, żeby wiedzieli na jakie beneficja, na jakie dochody każdego miesiąca mogą liczyć i żeby mogli dokładnie wiedzieć, co się stanie z rozliczeniem tej nieruchomości po zakończeniu wypłacania takich świadczeń”.

 

Odwrócony kredyt hipoteczny łączy

 

Choć odwrócony kredyt hipoteczny łączy w sobie elementy systemu emerytalno – rentowego z zarządzaniem nieruchomościami, co może być skomplikowane, zdaniem Prezesa ZBP, „Projektowana regulacja przez rząd na tym etapie spełnia te wymogi”. Jak widać, popiera on tym samym stanowisko Ministerstwa Finansów.

 

Jednocześnie podkreślił on, że renty dożywotnie są zupełnie innym produktem funkcjonującym obecnie na podstawie rozwiązań kodeksowych i dodał, że aby były bezpieczne dla klientów zdaniem wielu specjalistów powinno dokonać się pewnych także modyfikacji w polskim Kodeksie Cywilnym. „Myślę, że rząd podejmie taką próbę”.

 

Podsumowując tą kwestię powiedział: „Opowiadalibyśmy się za tym, aby regulacje dotyczące hipoteki odwróconej świadczonej przez banki były dokonane możliwie szybko (…) a nad tymi bardziej skomplikowanymi rozwiązaniami dotyczącymi instytucji, które nie są nadzorowane dzisiaj przez Nadzór Finansowy, aby takie prace zostały podjęte i pewnie w ciągu kilku kwartałów zakończone”.

 

O konkrety trudno

 

Dalej, Prezes Związku Banków Polskich, pytany przez Łukasza Stępkowskiego o konkretną datę dostępności odwróconego kredytu hipotecznego na szeroką skalę w bankowych ofertach odpowiedział, że będzie to realne kilka miesięcy po wejściu w życie stosownej ustawy. Konkretnego dnia niestety nie potrafił wskazać, uzależnił bowiem to od prac rządu. „Kiedy ustawa zostanie uchwalona? Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku, czyli jest szansa, że w 2013 roku mielibyśmy pierwsze przymiarki banków do oferowania takich usług” – dodał.

 

Tylko co na to Ministerstwo Gospodarki?