Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócony kredyt hipoteczny od dziś ustawa wchodzi w życie

15.12.2014

Odwrócony kredyt hipoteczny wreszcie formalnie zyskał od dawna oczekiwaną ustawę, dzięki której banki chętne do włączenia do swojej oferty tej nowej usługi finansowej, będą mogły go oferować na podstawie specjalnej regulacji z grupy lex specialis.

 

odwrócona hipoteka od dziś wchodzi w życieJednym słowem, Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym po kilku latach pracy nad nią weszła w życie. Od tej chwili będzie można odwróconą hipotekę reklamować, a także proponować Klientom.

 

Nie oznacza to jednak, że propozycje banków odnośnie odwróconego kredytu hipotecznego pojawią się natychmiast.

 

Zważywszy na fakt, że jest to jedyna w swoim rodzaju propozycja z pełnym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, skierowana głównie do osób po 62 roku życia, do tej pory nieobecna na polskim rynku finansowym (ze względu na brak odpowiednich przepisów prawnych), to oczywistym jest, że banki potrzebują czasu, aby przygotować odpowiednie, bezpieczne opcje kredytowe, dokładnie dopasowane do regulacji ustawowych.

 

Jak wcześniej podkreślaliśmy, na razie trudno dokładnie powiedzieć, kiedy pierwsze tego typu oferty banków się pojawią. Dlatego też zwłaszcza osoby starsze powinny być bardzo czujne i ostrożne, by nie paść ofiarami oszustów.

 

Przypominamy, że odwrócony kredyt hipoteczny będą mogły proponować tylko banki, które mając już dobre oferty, z pewnością wcześniej przeprowadzą stosowne kampanie reklamowe, aby beneficjenci odwróconej hipoteki mogli czuć się bezpiecznie i mieć pełną świadomość istoty tej nowej usługi finansowej w Polsce.

 

Niewykluczone też będą inne kampanie informacyjne, związane z wprowadzeniem odwróconego kredytu hipotecznego na nasz rynek, wyraźnie różnicujące go od rent dożywotnich i innych świadczeń na prawach dożywocia, które będą miały własne, odrębne przepisy ustawowe za sprawą Ministerstwa Gospodarki.

 

Takie kampanie wydają się niezbędne biorąc pod uwagę sprzeczne pojawiające się w mediach nazewnictwo dotyczące odwróconego kredytu hipotecznego określającego go błędnie jako „renta za mieszkanie”.