Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócony kredyt hipoteczny – nasze prognozy i podsumowania

29.12.2014

W mijającym 2014 roku dla odwróconej hipoteki sporo się wydarzyło, dlatego warto go w skrócie podsumować. Warto też zastanowić się, co przyniesie odwróconemu kredytowi hipotecznemu rok 2015, bo wbrew pozorom może on być bardzo interesujący.

 

odwrócona hipoteka 2015 Co do tego, że odwrócony kredyt hipoteczny będzie, i jest usługą finansową niezwykle „wrażliwą”, jak to trafnie określa Jacek Pietraszkiewicz, nikt nie miał najmniejszej wątpliwości już na etapie powstawania projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym zainicjowanego już przez Ministerstwo Finansów jako lex specialis.

 

Taki status odwróconej hipoteki wymaga od wszystkich innego traktowania i starannych, solidnych przygotowań nie tylko na etapie ustawodawczym.

 

Swego czasu mówił o tym, cytowany u nas wielokrotnie, inny  ekspert ZBP – Bolesław Meluch, że wprowadzenie odwróconego kredytu hipotecznego na polski rynek finansowy wymaga preorientacji.

 

Niemniej jednak przygotowania te są ściśle uzależnione od treści ustawy, której formalnie do 15 grudnia jeszcze nie było. Tak więc naszym zdaniem, rok 2015 będzie kolejnym historycznym rokiem jeśli nie wejścia pierwszych ofert na rynek to właśnie wielkich przygotowań i ciężkiej, choć niedostrzegalnej opinii publicznej pracy wielu specjalistów.

 

Trzeba się będzie uzbroić w cierpliwość i czekać. Tym razem jest to jednak czekanie oparte na solidnym fundamencie Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, a nie na niepewności, czy takie przepisy pozwalające uzyskać dodatkowy dochód z posiadanej nieruchomości na poziomie europejskim w Polsce powstaną.

 

Niewykluczone też, a nawet bardzo prawdopodobne, że koniec roku 2015 przyniesie nam już pierwsze oferty odwróconego kredytu hipotecznego w bankach. Tego życzymy przede wszystkim oczekującym na nie beneficjentom.

 

Na zakończenie, w ramach podsumowania roku 2014 dla polskiej odwróconej hipoteki, warto przypomnieć kilka najważniejszych dat:

 

  • 29 kwietnia – Komitet Rady Ministrów przyjął Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym autorstwa Ministerstwa Finansów,
  • 12 maja – podano do publicznej wiadomości Projekt z podpisem premiera,
  • 6 czerwca – Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym trafił na I Czytanie do Sejmu,
  • 10 września – II Czytanie Projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym w Sejmie,
  • 12 września – III Czytanie i uchwalenie Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym przez Sejm,
  • 15 września – Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym w Senacie,
  • 21 października – Uchwała Senatu w sprawie Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym,
  • 23 października – w Sejmie prace nad poprawkami Senatu,
  • 10 listopada – podpis Prezydenta,
  • 15 grudnia – Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym weszła w życie.

Liczymy na to, że dla tego innowacyjnego kredytu rok 2015 będzie równie dobry, jak 2014, na trochę innej płaszczyźnie.