Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócony kredyt hipoteczny – konkrety pilnie poszukiwane

19.03.2012

Dziś, dosłownie kilka minut temu, zakończyła się niezwykle ciekawa dyskusja w audycji „Otwarty mikrofon” Radia Zachód prowadzonej przez red. Andrzeja Pierzchałę. Prowadzący, posiłkując się doniesieniami prasowymi na temat odwróconego kredytu hipotecznego, pytał: Odwrócona hipoteka to szansa na wyższą emeryturę czy podejrzana oferta banków? Komu zaufać na starość – rodzinie czy bankowi?

 

gdzie iśćChoć ogólnie wypowiedzi było sporo, nie tylko na radiowej antenie, ale także na chacie, „muskały” one jedynie  sugerowany temat.

 

Słuchacze w swoich wypowiedziach koncentrowali się bowiem głównie na sytuacji polityczno gospodarczej w kraju i tym, że nie chcą być oszukiwani przez kolejne nowe instytucje.

 

Bardzo mało było głosów sensu stricte dotyczących odwróconej hipoteki, jeśli się jakieś pojawiały to świadczyły raczej o niedoinformowaniu w kwestii istoty, zalet czy wad założeń do projektu, nad którym przez kilka lat ciężko pracował Resort Finansów.

 

Choć zainteresowani w/w tematem samą ideę, jako wyraz wolności popierają, nie wiedzą, w gruncie rzeczy, jakie są mechanizmy działania odwróconego kredytu hipotecznego.

 

Z przykrością trzeba stwierdzić, że prowadzący audycję nie uzyskał odpowiedzi na stawiane przez siebie pytania, a dyskusja ta pokazała po raz kolejny bardzo wyraźnie, że opinia publiczna (zgodnie z zamysłem funduszy hipotecznych zresztą) niesłusznie utożsamia odwrócony kredyt hipoteczny z rentami dożywotnimi i prezentuje w związku z tym swoje lęki odnośnie propozycji Ministerstwa Finansów.

 

Gdy słyszy się różne głosy pro i contra na określony temat, jest to zupełnie zrozumiałe, ale kiedy ludzie nawet młodzi, boją się nowych propozycji, to co tu mówić o seniorach. Taka sytuacja niepokoi.

 

Pozostaje tylko jedno. Zaapelować po raz kolejny do rządu o szybkie zdecydowane działania w kwestii regulacji przepisów odnośnie odwróconego kredytu hipotecznego, i o to, by renty dożywotnie pozostawić twardym prawom rynku (w razie potrzeby też organom ścigania) i sprawdzić, czy w takich warunkach sobie poradzą, a wszystkich innych zachęcić do lektury materiałów zamieszczonych na naszej stronie.