Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócony kredyt hipoteczny a Rekomendacja KNF

28.10.2014

Po tym, jak kilka dni temu prace nad Ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym zakończył Parlament i czeka ona obecnie na podpis Prezydenta Bronisława Komorowskiego, temat w mediach nie milknie – tym razem w kontekście Rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego.

 

odwrócona hipoteka - rekomendacja s

Faktem jest, że odwrócony kredyt hipoteczny będzie regulowany specjalną ustawą (jeśli uzyska ostateczną akceptację Prezydenta), która jako lex specialis nie będzie łączyć się z regulacjami dotyczącymi tradycyjnych kredytów hipotecznych.

 

Nie obejmie jej więc dedykowana tym kredytom Rekomendacja S, określa listę dobrych praktyk dla banków przy udzielaniu „hipotek”.

 

Niemniej jednak, nie ma na razie powodów do niepokoju, ponieważ Urząd Komisji Nadzoru Finansowego choćby nawet chciał, obecnie nie ma możliwości pracy nad specjalną rekomendacją. Wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń (bo ku temu de facto służą rekomendacje KNF), będą miały sens dopiero w momencie realnego funkcjonowania przez jakiś tego produktu na rynku bankowym.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że ustawa dotycząca wprowadzenia na nasz rynek finansowy nowego produktu, popularnie zwanego odwróconą hipoteką, dopiero czeka na zielone światło od Prezydenta, temat naszym zdaniem wydaje się mocno wyolbrzymiony i wyprzedzony. Dopiero bowiem przyszłość pokaże, czy specjalna Rekomendacja KNF dla odwróconych kredytów hipotecznych będzie potrzebna.

 

Zważywszy na zaangażowanie KNF w prace nad Ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym, jesteśmy zupełnie spokojni i pewni, że ten organ kontrolujący zareaguje właściwie i adekwatnie do sytuacji, kiedy pojawi się taka potrzeba.

 

Jednocześnie przypominamy, że uchwalenie Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym przez Parlament nie oznacza, że odwrócony kredyt hipoteczny w Polsce już jest dostępny. Nie oznacza to też, że regulacją zostały objęte renty dożywotnie.

 

Przestrzegamy wszystkich przed nieuczciwymi osobami, które wykorzystując fakt zakończenia prac nad Ustawą o odwróconej hipotece w Sejmie mogą próbować wykorzystać niewiedzę, zwłaszcza osób starszych.