Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka – zwyciężył człowiek

16.10.2013

Po wczorajszej pierwszej euforii, że prace nad odwróconą hipoteką w końcu nabiorą tempa, dziś czas na solidniejsze zestawienie i podsumowanie w temacie.

 

zwyciezyl seniorOdwrócony kredyt hipoteczny dający wszystkim chętnym – bez względu na wiek właścicielom nieruchomości, możliwość otrzymania dodatkowego nieopodatkowanego dochodu bez konieczności rezygnowania z prawa własności po wejściu w życie ustawy będą mogły oferować banki, podlegające surowej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego.

 

To główna idea tego nowego instrumentu finansowego, zwanego potocznie odwróconą hipoteką, który w Polsce nie ma swoich odpowiedników i będzie niekwestionowaną nowością.

 

Co dadzą odwróconej hipotece nowe ustawy

 

Dzięki takiemu rozwiązaniu proponowanemu przez Ministerstwo Finansów, skorzystają wszyscy – beneficjenci i ich spadkobiercy, którzy obok dziedziczenia nadwyżki wynikającej z zaciągniętego będą mieli zagwarantowane prawo do spłacenia długu, a tym samym odzyskanie objętej kredytem nieruchomości w ciągu 12 miesięcy od śmierci kredytobiorcy, co zdaje się rozwiewać wszelkie wątpliwości moralne i  „pozostawać fair” wobec dzieci czy wnuków. Sama procedura natomiast będzie jasno i wyraźnie od początku do końca sprecyzowana przez Ustawę, a więc bezpieczna.

 

Renta dożywotnia według zasad proponowanych przez Ministerstwo Gospodarki natomiast będzie znacznie różnić się od tego, co aktualnie proponują swoim Klientom fundusze hipoteczne, zwłaszcza w zakresie zabezpieczeń beneficjentów – osób od 65 roku życia wzwyż przed nieuczciwymi i niepewnymi spółkami.

 

Po pierwsze, nie każda spółka będzie mogła takie świadczenie dożywotnie oferować, po drugie sama procedura będzie musiała być jasno określona umową wstępną i arkuszami informacyjnymi. To tylko niektóre z gwarancji ustawowych, które mają powstać, by uniknąć nadużyć i tragedii podobnych do tych z Amber Gold.

 

Na takie niewątpliwie potrzebne regulacje zarówno dotyczące odwróconego kredytu hipotecznego, jak i renty dożywotniej trzeba będzie jednak jeszcze poczekać. I choć wiadomo już, że najwcześniej konkretnych rozwiązań ustawowych możemy się spodziewać w roku 2014, to od wczoraj już nie ma najmniejszych wątpliwości, że na polskim rynku finansowym się pojawią.

 

OdwroconaHipoteka.pl dziękuje

 

Na zakończenie, spełniając naszą misję społeczno – informacyjną ze swej strony dziękujemy Ministerstwu Finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, Związkowi Banków Polskich, ale także Ministerstwu Gospodarki i Rzecznikowi Praw Obywatelskich, za to że w gruncie rzeczy pośród paragrafów i skomplikowanych analiz ekonomicznych w efekcie prac nad założeniami do projektów ustaw o odwróconym kredycie hipotecznym oraz o rencie dożywotniej wygrał przede wszystkim człowiek, który miejmy nadzieję już wkrótce będzie mógł korzystać nowych – bezpieczniejszych rozwiązań finansowych w Polsce.

 

Wszystkich zainteresowanych tabelarycznym zestawieniem podobieństw i różnic między odwróconym kredytem hipotecznym a rentą dożywotnią według zasad w przyjętych wczoraj przez Komitet Rady Ministrów Założeniach zapraszamy TUTAJ.