Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka to nie zamiennik

05.05.2015

Odwrócony kredyt hipoteczny zgodnie z treścią obowiązującej od 15 grudnia 2014 roku w Polsce ustawy, wprowadzającej ten nowy produkt bankowy stanowi nową usługę, która po odpowiednim przygotowaniu przez wybrane (chętne do jego oferowania) banki będzie w nich dostępna ma swoją własną specyfikę.

 

odwrócona hipoteka to odrębne przepisyNa jej temat powiedziano już bardzo dużo, niemniej jednak wciąż pojawiają się nowe ciekawe pytania i wątpliwości, na które warto odpowiedzieć i które warto rozwiać.

 

Ostatnio wśród naszych Klientów pojawiło się na interesujące skojarzenie związane z odwróconą hipoteką, na tyle ważne, że nie możemy pozostawić go bez odpowiedzi.

 

Nawiązuje ono bezpośrednio do tematu artykułu, który jakiś czas temu pojawił się w prasie i Internecie odnośnie odwróconego kredytu hipotecznego i rent dożywotnich, niemniej oznacza zupełnie co innego bo nie traktuje o tym, kiedy i w jakich okolicznościach będzie można skorzystać z odwróconej hipoteki, ale o sam mechanizm kredytowy.

 

 

Czy mogę odwrócić hipotekę? To znaczy, czy mój kredyt hipoteczny na dom mogę zamienić na taki, że spłacę go po śmierci?

 

 

Odpowiedź brzmi: niestety nie.

 

Odwrócona hipoteka to odrębny kredyt, który będzie dostępny w wybranych bankach, nie będzie w żaden sposób łączyć się z tradycyjnym kredytem hipotecznym. Usługi te będą istniały obok siebie, a ich ewentualna część wspólna będzie dotyczyć faktu, że pieniędzmi otrzymanymi z odwróconego kredytu hipotecznego będzie można spłacić zadłużenie wynikające z zaciągniętej wcześniej tak zwanej hipoteki.

 

De facto bowiem z tymi pieniędzmi będzie można zrobić wszystko, na co beneficjent będzie miał ochotę. Dzięki odwróconemu kredytowi hipotecznemu nie da się odwrócić faktu posiadania hipoteki na domu czy mieszkaniu, ale będzie przy jego pomocy ten kredyt spłacić.

 

Czynność spłacenia tradycyjnego kredytu hipotecznego odwróconą hipoteką nie nastąpi automatycznie, nie będzie wykonywana przez bank. Jeśli właściciel nieruchomości zdecyduje się pieniądze z odwróconego kredytu hipotecznego przeznaczyć na spłatę tradycyjnej hipoteki, będzie musiał dokonać stosownych formalności sam, na takiej samej zasadzie, jak by posiadał finanse z dowolnego źródła.

 

Nie będzie miało też znaczenia ani wpływu na procedurę spłaty, w której placówce bankowej dostanie odwróconą hipotekę i w której posiada tę tradycyjną zaciągniętą na nieruchomości.

 

Tak więc, nie będzie możliwa w sensie dosłownym zamiana tradycyjnego kredytu hipotecznego na odwrócony kredyt hipoteczny, bo to dwie zupełnie różne usługi bankowe, regulowane różnymi ustawami – tradycyjny kredyt hipoteczny Ustawą o księgach wieczystych i hipotece oraz Ustawą prawo bankowe, odwrócony kredyt hipoteczny – specjalnie mu dedykowaną Ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym. Choć oba te kredyty podobnie się nazywają, nie będą mogły się zastępować.