Odwrócona hipoteka, przedsiębiorcy i pandemia
28.01.2021Jakiś czas temu zapowiadana była analiza sytuacji w kontekście odwróconego kredytu hipotecznego, przedsiębiorców i pandemii. Dzisiaj przyszedł czas na jej efekty.
Sytuacja przedsiębiorców w czasie koronawirusa ze zrozumiałych przyczyn nie jest satysfakcjonująca ani z perspektywy nich samych ani też odbiorców ich usług i to niezależnie od branży.
Dzieje się tak dlatego, że nawet jeśli jakieś gałęzie gospodarki notują obecnie wzrosty, ogólne zahamowanie innych branż w efekcie nie pozwala także im na wykorzystanie pełnego potencjału. Według zasady, że ten, który stoi w rezultacie się cofa.
Biorąc pod uwagę wielkość podmiotów, wychodzi się z założenia, że te większe nawet w tak trudnym czasie radzą sobie lepiej niż mniejsze i średnie, stąd wprowadzone różnego typu programy wsparcia i tarcze pomocowe dedykowane przede wszystkim im. To jest pomoc, ale nie zawsze wystarczająca.
I tu śmiało można by uzupełnić powstałą lukę odwróconym kredytem hipotecznym, gdyby taki w Polsce był dostępny.
Z bardzo prostych około ekonomicznych powodów, a mianowicie:
- Zgodnie z ustawą, do decyzji o przyznaniu odwróconego kredytu hipotecznego byłaby brana tylko wartość i stan prawny (w znaczeniu własności) obejmowanej umową kredytową nieruchomości, bez sięgania do aktualnej zdolności kredytowej przyszłego kredytobiorcy jako takiej.
- Odwrócony kredyt hipoteczny zgodnie z w/w przepisami można by wykorzystać na dowolny cel, bez konieczności uzyskania zgody banku na przeznaczenie pieniędzy na działalność gospodarczą.
- Pieniądze uzyskane z polskiej odwróconej hipoteki można by odebrać w ratach lub jednorazowo zależy od potrzeb indywidualnych wynikających z indywidualnej specyfiki prowadzenia działalności.
- Mimo, że kredytodawca stałby się właścicielem nieruchomości, na którą opiewałaby umowa kredytowa, kredytobiorca byłby zabezpieczony w ten sposób, że do śmierci mógłby mieszkać w objętej umową nieruchomości, bez ryzyka egzekucji komorniczej w razie ewentualnych ponownych problemów finansowych.
- Odwróconą hipotekę w razie poprawy warunków finansowych można by było spłacić w dowolnym momencie.
Powrót do normalności, to znaczy do stanu sprzed pandemii także w kwestii działania zwłaszcza mniejszych przedsiębiorców, jest uzależniony od wielu czynników, które w ogromnej części są nie do przewidzenia i nie do oszacowania, na sposób pewny. Można jedynie posługiwać się pewnymi prognozami zakładającymi przedział czasowy etapów powrotu.
Zastrzyk gotówki z odwróconego kredytu hipotecznego dawałby im większą szansę na przetrwanie tego trudnego okresu, nawet z możliwością na rozbudowę czy rozwój by po epidemii wystartować do działania z większą siłą.