Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka jednak polityczna?

13.02.2014

Czekając na podpis, dzięki któremu już Projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym autorstwa Ministerstwa Finansów będzie mógł po przejściu dalszych etapów stać się ustawą, prześledziliśmy, co się dzieje z Projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym autorstwa SLD.

Projekt poselski w poczekalni

 

odwrocona hipoteka politykaW momencie kiedy 15 października 2013r. zapadła decyzja o tym, że ostatecznie kwestie odwróconej hipoteki i świadczeń dożywotnich będą procedowane oddzielnie, wtedy też zdecydowano, że Poselski projekt SLD zostanie tymczasowo zawieszony.

 

Pobudki takiego działania wydawały się wówczas w miarę logiczne, tymczasem odpowiedzialna za całe obywatelskie przedsięwzięcie Posłanka Krystyna Łybacka wyjawiła GW bardziej głęboki powód.

 

W ostatnim artykule Marka Wielgo czytamy: „Apeluję do rządu, niech wreszcie wniesie do Sejmu swój projekt. A jeśli rząd uważa, że nie ma takiej potrzeby, niech przyłączy się do prac nad naszym projektem (…) w lipcu ubiegłego roku Sejm jednomyślnie skierował projekt tej partii do Komisji Finansów Publicznych. Problem w tym, że powołana podkomisja po dwóch spotkaniach wstrzymała prace, bo uznała, że zaczeka na projekt rządowy. Jak długo to jeszcze potrwa?”.

 

Drugi (polityczny) nokaut odwróconej hipoteki?

 

Najpierw pojawiła się blokada w postaci „ustawy a`la Pawlak”, teraz znów nie wiadomo, co stanie się z dwoma „siostrzanymi” – gotowymi rozwiązaniami. W jaki sposób będą rozpatrywane? Nie wiadomo. Do tego wszystkiego jeszcze może dołączyć przecież renta dożywotnia, choć w oddzielnym projekcie, ale niewykluczone, że znowu pojawi się pomysł, by prace nad nimi prowadzone były równolegle.

 

Co prawda, na szeroko przez nas relacjonowanej Konferencji w UOKiKu poświęconej odwróconej hipotece, przedstawiciel Ministerstwa Finansów wyjaśnił, dlaczego zdecydowano o tym, żeby zaczekać z pracami nad odwróconym kredytem hipotecznym, aż Ministerstwo Gospodarki dopracuje swoją propozycję, ale…

 

Po słowach Krystyny Łybackiej, rzeczywiście trudno się oprzeć wrażeniu, że odwrócona hipoteka jednak chyba jest polityczna.