Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka – II Czytanie bez poprawek

10.09.2014

Tak jak informowaliśmy wczoraj, dziś odbyło się II Czytanie projektu o poselskim i rządowym projektach ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym (druk numer 2700). Jego przebieg bardzo pozytywnie nas zaskoczył – najistotniejsze dla przyszłych kredytobiorców, ale także kredytodawców elementy przedstawiamy w krótkim sprawozdaniu.

Odwrócona hipoteka – II Czytanie pełne niespodzianek

Pierwszą niespodzianką było uzupełnienie Porządku obrad Sejmu o temat odwróconej hipoteki i zapowiadane wczoraj ewentualne II Czytanie w ten sposób, że zostanie ono przeprowadzone jako punkt pierwszy w/w posiedzenia ze względu na ważność materii.

odwrócona hipoteka będzie III czytanie
Co równie zaskakujące, podczas pracy – w samym przebiegu procedury, wszystkie Kluby podkreślały konieczność wprowadzenia regulacji odnośnie odwróconego kredytu hipotecznego na polski rynek i był tylko jeden głos wyraźnie wskazujący konieczność dopracowania tekstu przyszłej ustawy.

 

Po przedstawieniu Sprawozdania z pracy Komisji Finansów Publicznych nad odwróconą hipoteką – odwróconym kredycie hipotecznym przez poseł Krystynę Skowrońską, głos zabrali przedstawiciele sześciu Klubów Poselskich, przedstawiając swoje stanowisko na temat rekomendowanego przez Panią Posłankę sprawozdania.

 

Kolejno w 5 minutowych wystąpieniach wypowiedzieli się:

  • Jacek Brzezinka – PO,
  • Gabriela Masłowska – PiS,
  • Genowefa Tokarska – PSL,
  • Wincenty Elsner – TR,
  • Anna Bańkowska – SLD,
  • Andrzej Romanek – KPSP.

Poseł Wincenty Elsner – TR złożył stanowisko swojego Klubu na piśmie.

 

Nie będziemy się skupiać na szczegółach, o których mówili Przedstawiciele poszczególnych Klubów, niemniej jednak trzeba w tym miejscu podkreślić, że uwag do przyszłej regulacji wprowadzającej do banków odwrócony kredyt hipoteczny było stosunkowo niewiele – Przedstawiciel Twojego Ruchu zgłosił swoje stanowisko na piśmie więc nie mogliśmy go od razu poznać, PO, PSL, SLD i KPSP popierają treść dokumentu bez poprawek, niemniej jednak ten ostatni określił przyszłe rozwiązanie – pomoc emerytom i rencistom jako „zjadanie własnego ogona” i „proteza” w kontekście polityki rządu wobec tej grupy społecznej.

 

Jedynym głosem krytycznym – stwierdzającym, że ustawa w obecnym kształcie nie zasługuje na uchwalenie i wymaga dopracowania był głos Gabrieli Masłowskiej z PiS, która w swojej wypowiedzi zapewne nieopatrznie połączyła odwrócony kredyt hipoteczny z rentami dożywotnimi.

 

Po tych wystąpieniach w dyskusji padło szereg bardzo interesujących pytań, zainteresowanych tematem posłów, którzy w swoich 1,5 minutowych wystąpieniach podnieśli cały szereg ważnych dla odwróconej hipoteki kwestii. Na pytania odpowiadały:

  • Dorota Podedworna – Tarnowska – podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów,
  • Krystyna Skowrońska – przedkładająca sprawozdanie do II Czytania.

 

Ze względu na to, że pytania i odpowiedzi na interesujące posłów kwestie są niezwykle ważne dla przyszłych beneficjentów odwróconego kredytu hipotecznego, szczegółowo przedstawimy je w odrębnym artykule już wkrótce.

Odwrócona hipoteka – kolejny etap prac niebawem

Praca nad poselskim i rządowym projektami ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym druk 2700 przebiegała szybko, ze skupieniem się wyłącznie na kwestiach merytorycznych, bez zgłoszenia poprawek, którymi miała zająć się ewentualnie w dniu jutrzejszym Komisja Finansów Publicznych. Zatem wszystko wskazuje na to, że Posiedzenie tej Komisji przewidziane na godzinę 11.00 zostanie odwołane.

 

Ponadto ustalono, że III Czytanie Projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym (druk 2700) odbędzie się jeszcze w trakcie trwającego aktualnie Posiedzenia Sejmu w Bloku głosowań, a więc już pojutrze 12 września.

 

Cieszymy się z takiego rozwoju wypadków i Posłom dziękujemy za priorytetowe potraktowanie tematu ważnego dla wielu, nie tylko starszych osób.