Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka – co z tego wyrośnie?

30.08.2013

Przed kilkoma dniami Ministerstwo Gospodarki upubliczniło kolejną – piątą już wersję swojej propozycji uregulowania problematycznych rent dożywotnich. Do dziś miały spłynąć uwagi poszczególnych sektorów zaangażowanych w prace nad Ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym, jednak jak na razie Rządowe Centrum Legislacyjne jeszcze ich nie udostępniło.

 

Odwrócony kredyt hipoteczny – niewygodna blokada

 

odwrocona hipoteka prace

W zasadzie nie wiadomo, ile jeszcze trzeba będzie czekać na jakieś wiążące rozstrzygnięcia w temacie, który mimochodem skutecznie nadal blokuje wejście w życie przepisów umożliwiających oferowanie przez banki odwróconego kredytu hipotecznego.

 

Zdaniem ekspertów, sytuacja propozycji Ministerstwa Finansów może już wkrótce skomplikować się pod względem jej przystawania do aktualnych warunków społeczno gospodarczych i może zajść potrzeba aktualizacji zwłaszcza w kwestii „Analizy wpływu projektu założeń do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym na obywateli”, która została dołączona do w/w projektu 26 stycznia 2012 r.

 

Wersja za wersją

 

 

W związku z tym, że można się już w tych wersjach propozycji Ministerstwa Gospodarki nieco pogubić, warto prześledzić poniższe zestawienie, które pozwoli na usystematyzowanie informacji. I tak:

 

WERSJA I

 

WERSJA II

 

WERSJA III

 

WERSJA IV

 

WERSJA V

 

 

Mamy jednak nadzieję, że prace nad „ustawą a`la Pawlak” zakończą się szybko i każdy z projektów – zarówno projekt Ministerstwa Finansów, jak i Ministerstwa Gospodarki będzie funkcjonować, ale żyjąc tzw. swoim życiem. Gdyby tu prace jednak utknęły na dobre jest jeszcze na szczęście Poselski Projekt Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym SLD – który w obliczu całej sytuacji stanowi realne koło ratunkowe nie tylko dla emerytów.