Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka 2014 – realia, prognozy, oczekiwania

20.01.2014

Nowe tendencje i regulacje na polskim rynku finansowym, klarujące się od samego początku roku 2014, zachęcają do oceny i wskazania w nich miejsca  dla rodzącej się właśnie Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, na którą czekamy z nadzieją i niecierpliwością od lat.

 

Poprzedni rok dla odwróconej hipoteki obfity był w rozmaite wydarzenia, zarówno negatywne, jak i pozytywne. Co przyniesie jej ten nowy, zobaczymy, ale warto już teraz, przyjrzeć się, czego z w temacie odwróconego kredytu hipotecznego można będzie oczekiwać.

 

 Odwrócona hipoteka – będzie bardzo pracowicie

 

odwrocona hipoteka prognozy 2014Z pewnością będzie to rok pracowity, zarówno dla pracujących nad dokumentem, jak i dla tych, którzy przymierzają się do tego, by w przyszłości odwróconą hipotekę oferować.

 

Do ciężkiej pracy zachęca przede wszystkim coraz bardziej widoczna luka, jaką tworzy brak Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym – wykorzystujące sytuację podmioty prywatne nadal cieszą się monopolem na swoje usługi (przykładem jest tu kolejna już kara dla FH Dom nałożona przez UOKiK) oraz zwiększający się w zastraszającym tempie popyt na usługi pożyczkowe świadczone przez parabanki, o których donoszą najnowsze analizy rynku.

 

Popycha do tego naturalną siłą rozpędu również niejasna dla wielu, reforma emerytalna. W odwróconej hipotece wielu nie tylko obecnych seniorów widzi potencjał i szansę na stabilizację w jesieni życia.

 

Z drugiej strony zaś sam rynek bankowy ostatnio dość mocno ewoluuje, starając się uelastycznić swoje usługi tak, by to człowiek – Klient z konkretnymi potrzebami stał w ich centrum. To wszystko wymaga dopasowania powstających przepisów o odwróconej hipotece, które powstały już prawie 4 lata temu, do nowej rzeczywistości tak, by oferowane w przyszłości przez banki usługi mogły być nie tylko maksymalnie bezpieczne (dzięki pieczy KNF), ale także w 100% przyjazne przyszłym Beneficjentom.

 

Chciałoby się przekazać lepsze informacje, lecz na razie wszystko wskazuje na to, że biorąc pod uwagę realia – zbliżające się wybory i złożoność procesu legislacyjnego, wejścia w życie Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym należy spodziewać się nie wcześniej, jak pod koniec roku.

 

Trudny temat, trudne prognozy

 

O regulacjach odnoszących się do tzw. renty dożywotniej, mówić i prognozować jeszcze trudniej, ponieważ sam Projektodawca przyznał, że wymagają one jeszcze wielu uszczegółowień i prac przed wejściem w życie, by zabezpieczyć interesy zarówno usługodawców, jak i klientów – seniorów w jak największym stopniu.

 

Jeśli oba dokumenty będą z jakichś przyczyn rozpatrywane równolegle, odwrócona hipoteka będzie znów czekać na dopracowanie przepisów do odpowiedniego poziomu, co spowoduje kolejne tygodnie, czy miesiące zwłoki…

 

 Przedłużające się procedowanie – szukamy pozytywów

 

Pocieszające jest w tym wszystkim jedynie to, że jest szansa, jak już wspomniane wyżej przepisy odnoszące się czy to do odwróconego kredytu hipotecznego, czy rent dożywotnich do wejdą w życie, iż będą one na tyle dostosowane do naszego rynku finansowego, że nie trzeba będzie ich szybko nowelizować.

 

Odwrócona hipoteka – u progu Nowego Roku motywujemy

 

Zgadzamy się z Bolesławem Meluchem (ZBP), że najlepiej byłoby, gdyby osobami starszymi zajęła się rodzina i aby nie było konieczności angażowania w codzienną pomoc instytucji finansowych, ale jeśli już mają one się w tę pomoc włączyć, musi ona być oferowana  z jednej strony jak najszybciej, z drugiej zaś rzeczywiście w 100% bezpieczna. Dlatego trochę przewrotnie dziś decydentów nie poganiamy, a motywujemy.