Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Krzysztof Pietraszkiewicz o odwróconej hipotece- reminiscencje z kolejnego wywiadu

16.04.2012

Prezes Związku Banków Polskich udzielił kilka dni temu wywiadu dla agencji newseria.pl. Poniżej krótkie jego streszczenie.

 

Prezes ZBP otwarcie o odwróconej hipotece

 

Z prognoz  przewidywanych przez Związek Banków Polskich na podstawie danych zawartych w dodatku do Założeń do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym z 26 stycznia 2012 roku, odwrócona hipoteka zależnie od posiadanej nieruchomości, płci i wieku beneficjenta może zwiększyć świadczenia emerytów od 20 do 50 procent.

 

Wielu obywateli w wieku senioralnym nie będzie miało nadzwyczajnie wysokich dochodów. Te osoby, które posiadają nieruchomości mieszkaniowe czy rolne poprzez produkt bardzo mocno zdefiniowany prawnie, bardzo mocno nadzorowany, będą mogły liczyć na pewne dodatkowe przychody poza emerytalne – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

 

Osoby, które zechcą skorzystać z takiej formy uzupełnienia domowego budżetu o bezpieczny dodatkowy dochód, będą musiały zobowiązać się, że prawo własności do objętej umową nieruchomości do 12 miesięcy po ich śmierci zostanie przeniesione na bank. W zamian za to bank jednorazowo lub w miesięcznych ratach właścicielowi wypłaci określoną kwotę. Odwrócona hipoteka stwarza możliwość, że spadkobiercy danej osoby będą mogli spłacić kredyt po zmarłym.

 

Teraz słowo o specjalnej odwrócono hipotecznej symulacji

 

Z symulacji ZBP wynika, że produkt choć będzie dostępny dla wszystkich, nie dla wszystkich będzie jednakowo opłacalny i korzystny. Jego atrakcyjność będzie zależeć m.in. od lokalizacji i wielkości mieszkania a także płci właściciela.

 

– Nie będzie to atrakcyjne rozwiązanie na terenie całego kraju. W związku z tym nie chciałbym powiedzieć, że to jest panaceum na rozwiązanie wielu problemów, ale sądzę, że kilka procent polskich obywateli z takiej usługi z sukcesem będzie korzystać – podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz.

 

Jak będzie z odwróconą hipoteką – kierunek mamy właściwy

 

Jak zapewnia prezes Związku Banków Polskich, prace rządu idą w dobrym kierunku.

 

W części bankowej ta regulacja jest dobrze przygotowana. Instytucje nadzorowane wiedzą, jakie znaczenie ma transparentność, mają odpowiednie zabezpieczenia. Natomiast gorzej wygląda sprawa w przypadku innych instytucji, które nie są regulowane i nadzorowane – uważa Krzysztof Pietraszkiewicz.

 

Jego zdaniem w tej części prace nad regulacjami potrwają niestety dłużej.

 

– Są one związane ze zmianą w kodeksie cywilnym. Dotknięcie w pracach regulacyjnych kodeksu to sprawa niezmiernie poważna, która wymaga bardzo wiele studiów i analiz. Sądzę, że w pierwszej kolejności zostanie uregulowane to rozwiązanie w części dotyczącej instytucji nadzorowanych, banków i kas, a w dalszej kolejności być może innych instytucji – prognozuje prezes ZBP.

 

To dobrze, że o odwróconym kredycie hipotecznym ktoś wreszcie zaczął mówić. Więcej konkretnej, specjalistycznej i sprawdzonej wiedzy to większa świadomość Polaków. Rzeczywistość pokazuje, że obecnie tego właśnie, obok samej odwróconej hipoteki, potrzebujemy.