Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

KNF stanęła na wysokości zadania

13.06.2013

Jak podała wczoraj Polska Agencja Prasowa w dalszym ciągu stanowisko Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie  ewentualnego nadzorowania działalności spółek prawa handlowego oferujących renty dożywotnie jest jednoznaczne – na „nie”.  Rzecznik prasowy KNF Łukasz Dajnowicz podkreślił, że zgadzają się na kontrolę wyłącznie nad odwróconym kredytem hipotecznym.

 

KNF ma dużą świadomość ryzyka

 

knf gora

Komisja Nadzoru Finansowego w dalszym ciągu, słusznie zauważa, że „oferowanie usług renty dożywotniej wiąże się z takim ryzykiem, którym potrafią zarządzać zakłady ubezpieczeń.

 

Dodatkowo dysponują one odpowiednimi wymogami kapitałowymi”. Tak więc nie jest przeciwna tego typu produktom, ale zastrzega sobie prawo decydowania jaką odpowiedzialność na siebie weźmie.

 

Ministerstwo Gospodarki też nie chce odpuścić i zrezygnować z opcji by to właśnie ten, a nie inny organ kontrolował renty dożywotnie. Jak podkreślił wicepremier Mariusz Haładyj, poważnie rozważa stanowisko KNF.

 

Ma już nawet swój pomysł. Jego zdaniem: „Z propozycji Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że jeśli fundusze hipoteczne lub spółki, które teraz zajmują się takimi usługami chciałyby je świadczyć w przyszłości, to powinny się przekształcić w zakłady ubezpieczeń”.

 

Zgodnie z tymi doniesieniami, spółki prawa handlowego, jeśli trzymać się  „ustawy a`la Pawlak”, aby mogły w przyszłości oferować renty dożywotnie będą musiały się przetransformować.

 

Koniec oczekiwanym spekulacjom

 

Wiceminister w swojej wypowiedzi uciął też spekulacje, że decyzja co do tego, czy propozycje Ministerstw Finansów i Gospodarki będą rozpatrywane w jednym projekcie została już dawno podjęta (jak sugerowały niektóre media).

 

Stwierdził , iż Komitet Stały Rady Ministrów przy okazji pracy nad ponownie poprawianym projektem Ministerstwa Gospodarki, który ma być gotowy już za kilka tygodni, zdecyduje, czy te dwa projekty znajdą się w jednym czy dwóch aktach prawnych. Dodał: „Akceptujemy projekt ministerstwa finansów o odwróconym kredycie hipotecznym i do niego nie mamy uwag merytorycznych.” To cieszy.

 

Podkreślił też: „Chcemy, aby renta dożywotnia była zabezpieczona od strony prawnej w podobnym stopniu, jak odwrócony kredyt hipoteczny”. To jednak naszym zdaniem nie świadczy, że zabezpieczenia odnośnie rent dożywotnich bezwzględnie muszą znaleźć się w jednej regulacji prawnej z odwróconym kredytem hipotecznym, nawet ze względu na niebezpieczeństwo pomyłkowego odbierania przez potencjalnych beneficjentów tych dwóch skrajnie rożnych produktów finansowych jako jeden lub drugi, pomijając już same kwestie merytoryczne.