Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Ekspert potwierdza – odwrócona hipoteka w pełni bezpieczna

12.10.2011

Z rozmowy 12.10.2011 roku na antenie Pierwszego Programu Polskiego Radia z ekspertem Karolem Wilczko (www.comperia.pl) na temat sposobów uzyskanie dodatkowych dochodów przez seniorów po 60 roku życia  jednoznacznie wynika, że odwrócona hipoteka to najbardziej bezpieczna forma uzyskania takich właśnie dochodów proponowanych na polskim rynku finansowym, dedykowana emerytom posiadającym nieruchomość.

 

 Odwrócony kredyt hipoteczny dziś tylko w teorii

 

najlepszy pomysłPotwierdził jednocześnie informację, że choć odwrócony kredyt hipoteczny w Polsce to na razie „teoria” to prace nad nim weszły już w decydującą fazę.

 

Karol Wilczko przestrzegł bardzo wyraźnie przed zawieraniem umów z funduszami hipotecznymi i zalecił w tej kwestii sceptycyzm.

 

Jego zdaniem decydowanie się na dożywotnią rentę niesie za sobą wiele niebezpieczeństw związanych z wieloma niedopowiedzeniami, czy chociażby z brakiem szczegółowych zabezpieczeń prawnych bezpośrednio związanych z rynkiem finansowym.

 

Umowa „renty hipotecznej” bazująca na „dożywotniej służebności” mająca oparcie jedynie na kodeksie cywilnym, nie  posiada różnorakich koniecznych dla zabezpieczenia interesów seniorów gwarancji cywilno prawnych, w tym z zakresu prawa spadkowego, co jest dodatkowym problemem i ryzykiem.

 

Po co ryzykować, kiedy można inaczej

 

Stwierdził jednoznacznie, że już bezpieczniejszym sposobem uzyskania dodatkowych pieniędzy do emerytury od propozycji funduszy hipotecznych byłoby sprzedanie przez seniora nieruchomości, wynajęcie mniejszego mieszkania i dokładanie sobie co miesiąc do dochodu z sumy uzyskanej ze sprzedaży. Choć nie daje to stabilizacji, jak odwrócona hipoteka, ale jest korzystniejsze dla seniorów niż renta dożywotnia.

 

Podał jako alternatywę również regularne comiesięczne składki, które aby miały sens i przyniosły realny dochód musiałyby być wpłacane przez wiele lat. Dodał jednak, że nie jest to rozwiązanie korzystne dla seniorów, którzy wcześniej nie pomyśleli o takim „odkładaniu”.

 

Na zakończenie ekspert podkreślił jeszcze raz, że odwrócona hipoteka jest najbezpieczniejszym instrumentem finansowym i odnosi sukcesy na świecie ze względu nie na zamożność obywateli, ale przede wszystkim na dobre regulacje prawne i dzięki nim nieprzerwanie funkcjonuje.

 

Na takie szczegółowe regulacje prawne w Polsce odnośnie odwróconego kredytu hipotecznego właśnie z niecierpliwością czekamy.