Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Stanowisko Ministra Gospodarki w sprawie odwróconej hipoteki

02.01.2012

Jak wynika ze słów obecnego Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka w Polskim Radiu,  jego marzeniem jest, by Projekt a następnie Ustawa, której założeniami zajmie się we wtorek (03 stycznia 2012 roku) Rząd, łączyła w sobie zabezpieczenie interesów beneficjentów rzeczywistej „odwróconej hipoteki” i obecnie funkcjonujących na rynku rent dożywotnich, bowiem bezpieczeństwo bytowe klientów tych drugich jest realnie zagrożone.

 

Jednocześnie bardzo jasno wskazał on na jedną z najistotniejszych różnic między odwróconym kredytem hipotecznym a rentą dożywotnią.

 

Podkreślił: „W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego zachowuje potencjalny beneficjent własność do końca swoich dni, natomiast w przypadku umowy dożywocia, która może być opakowana w taką stylistykę, że to jest podobne do odwróconej hipoteki, własność przechodzi z chwilą podpisania umowy”. To jego zdaniem najbardziej zagraża interesowi społecznemu, którego chciałby jako Minister Gospodarki bronić.

 

Treść aktualnych Założeń do Projektu Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym oraz istotne różnice między tymi dwoma produktami finansowymi wskazują jednak, że zabezpieczenia interesów beneficjentów odwróconego kredytu hipotecznego i interesów klientów spółek prywatnych oferujących renty dożywotnie w jednej Ustawie nie da się połączyć i taki swoisty consensus pozostanie jedynie w sferze marzeń byłego Premiera.