Stanowisko Ministra Gospodarki w sprawie odwróconej hipoteki
02.01.2012Jak wynika ze słów obecnego Ministra Gospodarki Waldemara Pawlaka w Polskim Radiu, jego marzeniem jest, by Projekt a następnie Ustawa, której założeniami zajmie się we wtorek (03 stycznia 2012 roku) Rząd, łączyła w sobie zabezpieczenie interesów beneficjentów rzeczywistej „odwróconej hipoteki” i obecnie funkcjonujących na rynku rent dożywotnich, bowiem bezpieczeństwo bytowe klientów tych drugich jest realnie zagrożone.
Jednocześnie bardzo jasno wskazał on na jedną z najistotniejszych różnic między odwróconym kredytem hipotecznym a rentą dożywotnią.
Podkreślił: „W przypadku odwróconego kredytu hipotecznego zachowuje potencjalny beneficjent własność do końca swoich dni, natomiast w przypadku umowy dożywocia, która może być opakowana w taką stylistykę, że to jest podobne do odwróconej hipoteki, własność przechodzi z chwilą podpisania umowy”. To jego zdaniem najbardziej zagraża interesowi społecznemu, którego chciałby jako Minister Gospodarki bronić.
Treść aktualnych Założeń do Projektu Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym oraz istotne różnice między tymi dwoma produktami finansowymi wskazują jednak, że zabezpieczenia interesów beneficjentów odwróconego kredytu hipotecznego i interesów klientów spółek prywatnych oferujących renty dożywotnie w jednej Ustawie nie da się połączyć i taki swoisty consensus pozostanie jedynie w sferze marzeń byłego Premiera.