Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócony kredyt hipoteczny – odwrócona hipoteka a sektor zdrowia

Odwrócona hipoteka – ten specjalny kredyt, który można by było zyskać z nieruchomości, gdyby był w Polsce dostępny, mógłby mieć wymierny pozytywny wpływ przede wszystkim na resort zdrowia.

 

odwrocona hipoteka a resort zdrowiaW świetle potrzeb społecznych, zdrowie bez wątpienia umiejscowione jest w czołówce, w wielu wypadkach nawet na pierwszym miejscu, dlatego od niego zaczynamy.

 

Biorąc pod uwagę fakt, jak dużo nakładów potrzeba na tę dziedzinę zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, że  każdy grosz się liczy taki wybór tematu wydaje się być jeszcze bardziej usprawiedliwiony.

 

Co prawda wydatki na służbę zdrowia w polskim budżecie na 2021 r. wzrosły o 11,6 mld zł w porównaniu z rokiem ubiegłym i stanowią 5, 3%, a więc całkiem sporo, to gdyby odwrócona hipoteka była dostępna w bankach czy u ubezpieczycieli, jak to przy tworzeniu Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym planowano, środki z niej można byłoby bez problemu wykorzystywać na:

 

  • Płatne zabiegi chirurgiczne,
  • Leczenie prywatne,
  • Rehabilitację,
  • Opiekę nad chorym kredytobiorcą,
  • Lepsze leki i medykamenty (także te chroniące przed covid 19), które często nie podlegają refundacji.

 

Co nie bez znaczenia zwłaszcza dla osób niesamodzielnych, także na przykład na wizyty domowe czy badania dodatkowe. To ważne dziś zwłaszcza w czasie pandemii ma to kluczowe znaczenie, kiedy w wielu chorobach i powodzeniu terapii liczy się także czas.

 

Z jednej strony pomogłoby to bez wątpienia potencjalnym kredytobiorcom odwróconej hipoteki w utrzymaniu lepszego zdrowia lub procesie leczenia z drugiej zaś pieniądze wprowadzone do obrotu w służbie zdrowia z pewnością zasiliłby budżety niejednej placówki biorąc pod uwagę fakt, że liczba seniorów właścicieli lub współwłaścicieli nieruchomości w naszym kraju ciągle wzrasta i będzie z czasem rosła jeszcze bardziej.

 

Analizując powiązania wewnętrzne bezpośrednio i pośrednio odwrócony kredyt hipoteczny (pieniądze z niego w rękach seniorów) mogłyby mieć pozytywny wpływ na:

 

  • Przemysł farmaceutyczny i diagnostykę,
  • Gałąź usług opiekuńczo leczniczych,
  • Produkcję i sprzedaż sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego lepszej jakości, a nawet najnowszej generacji.

 

Im większy obrót tym większa szansa na rozwój, również w branży medyczno-farmaceutycznej. Gdyby sięgnąć jeszcze głębiej, biorąc pod uwagę zasięg i niewykorzystaną niszę związaną z szeroko pojętym zdrowiem osób starszych, można wykazać także wpływ odwróconej hipoteki na rozwój badań medycznych, a także działalność placówek kształcących kadry medyczne, które bezpośrednio czerpią przykładowo z działalności szpitali uniwersyteckich, gdzie przyszli lekarze czy pielęgniarki zdobywają wiedzę praktyczną.

 

Inną kwestią jest obsługa i rozwój tele medycyny, która znacznie ułatwia chorym funkcjonowanie, ale także wymaga sporych nakładów finansowych na szkolenia personelu, dostęp do odpowiednich programów komputerowych i sprzętu, a także utrzymanie baz danych i inne kwestie techniczne, których na pierwszy rzut oka nie widać.