Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka dla dłużników?

Odwrócona hipoteka dla… to nasz nowy cykl analiz, w którym w części pierwszej pokażemy, że odwrócony kredyt hipoteczny byłby świetnym instrumentem dla dłużników.

 

Ze swej istoty jest to bowiem instrument finansowy gwarantowany ustawą, który do zawarcia umowy kredytowej „potrzebuje” jedynie aktu własności/ współwłasności nieruchomości lub spółdzielczego prawa do lokalu. Najlepiej zadziałałby w przypadku osób starszych, jednak przepisy takiej granicy nie przewidują.

 

Co bardzo ciekawe, przy procedurze otrzymywania odwróconej hipoteki nieistotna będzie aktualna ani przeszła zdolność kredytowa beneficjenta, a środki z tego odwrotnego kredytu byłoby można przeznaczyć na spłatę obecnego zadłużenia, niezależnie z jakiego banku czy instytucji finansowej, by ono pochodziło.

odwrocona hipoteka na długi

 

Najważniejszą korzyścią z odwróconego kredytu hipotecznego dla osób borykających się z problemami finansowymi w postaci długów – kredytów, pożyczek niezależnie od formy byłoby to, że mogłyby one całkowicie lub częściowo uwolnić się od ciążących na nich zobowiązaniach nie tracąc do końca życia prawa do bycia właścicielem lub współwłaścicielem swojego miejsca zamieszkania.

 

Tak więc czy to osoby młode, czy starsze które odzyskałyby środki ze swojej nieruchomości dzięki odwróconemu kredytowi hipotecznemu, nie musiałyby się obawiać o powiększanie długu, bać się, że do ich drzwi zapuka komornik a zyskałyby spokój i możliwość rozpoczęcia wszystkiego na nowo bez zadłużeń.

 

W przypadku, gdy zobowiązania kredytowe byłyby niewielkie być może nawet starczyłoby środków na założenie firmy, czy podjęcie działalności, która umożliwiłaby poprawę warunków bytowych na przyszłość.

 

Co ważne, odwrócony kredyt hipoteczny mógłby w tym wypadku także pomóc w scalaniu rodziny, ponieważ dzieci, czy wnuki mogłyby się „dogadać’ z dziadkami i w zamian za spłatę długu zyskać lepszą opiekę czy więcej uwagi ze strony rodziny, jednocześnie ratując na przykład rodzinny biznes z przejściowych kłopotów.

 

Przykłady na wykorzystanie odwróconej hipoteki przez osoby mające długi lub nimi zagrożone można mnożyć w nieskończoność i zapewne, wielu z naszych czytelników mogłoby przytoczyć własny, dlatego pozostaniemy na tym jednym.

 

Podsumowując, trzeba zauważyć, że odwrócona hipoteka, inaczej odwrócony kredyt hipoteczny to instrument finansowy, który gdyby był dostępny w bankach mógłby bardzo pomóc osobom, które:

 

  • Są przed wpadnięciem w dług,
  • Zaciągnęły kredyt po raz pierwszy,
  • Wpadły w spiralę długów i bez dodatkowego zastrzyku gotówki nie są w stanie z niej wyjść.

 

Wynika to bezpośrednio z treści Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, w której wyraźnie podkreśla się, że pieniądze uzyskane z tego kredytu mogą być przeznaczone przez beneficjenta w 100% na dowolny cel, którego nie trzeba będzie nigdzie precyzować.