Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka dla samotnych?

Kolejną grupą społeczną, która mogłaby sobie pomóc korzystając z odwróconej hipoteki (gdyby była ona dostępna w bankach) są osoby samotne. Dlaczego? Powodów jest tu zdecydowanie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

 

odwrócona hipoteka dla samotnychPo pierwsze, to właśnie samotni seniorzy byli inspiracją do stworzenia tego instrumentu na świecie i to głównie im początkowo produkt ten był dedykowany z potrzeby sytuacji. Z czasem zaczęło się to zmieniać, niemniej osoby samotne, które korzystają z odwróconej hipoteki czerpią z niej korzyści.

 

Na polskim rynku odwrócony kredyt hipoteczny osobom samotnym byłby szczególnym wsparciem.

 

Biorąc pod uwagę kwestie dziedziczenia, dzięki odwróconemu kredytowi hipotecznemu osoby samotne, niemające spadkobierców w rodzinie czy znajomych (wbrew pozorom to dość często się zdarza), którym mogłyby powierzyć swoją nieruchomość po śmierci mogłyby skorzystać z pieniędzy „zamrożonych” w niej w taki sposób, w jaki tylko chcą.

 

Przykładowym wykorzystaniem pieniędzy z odwróconej hipoteki mogłoby być:

 

 • Opłacenie opiekuna,
 • Opłacenie osoby, która pomoże w sprzątaniu,
 • Opłacenie dodatkowych zabiegów rehabilitacyjnych, leczenia,
 • Opłacenie przejazdów taksówką w potrzebne miejsca,
 • Opłacenie posiłków w barze, restauracji,
 • Opłacenie zakupu drogiej żywności dedykowanej – specjalnego przeznaczenia medycznego czy zwyczajnie tej lepszej jakości.

 

W momencie, gdy osoby samotne nie wymagałyby tak specjalistycznego wsparcia opiekuńczego przy codziennych czynnościach, mogłyby pieniądze przeznaczyć chociażby na:

 

 • Ukończenie kursów czy uprawianie hobby,
 • Remont mieszkania czy zakup sprzętów AGD,
 • Zakup działki rekreacyjnej i jej uprawę,
 • Zakup i hodowanie zwierząt,
 • Wyjazdy zagraniczne czy do sanatoriów, a nawet
 • Zakup roweru czy samochodu.

 

Dałoby to wymierne skutki poprawy sytuacji finansowej beneficjenta, co oczywiste, ale także da poczucie że dobytek nie pójdzie na zmarnowanie, ani że nie trafi w niepowołanie ręce. Wbrew pozorom to kwestia, która bardzo często niepokoi osoby starsze.

 

W momencie, gdy odwrócona hipoteka jest kapitałem dosłownie na wyciągnięcie ręki, który mógłby wpisać się w tworzoną obecnie politykę senioralną nie można tego nie zauważyć. Przecież właściciele nieruchomości sami na nią zapracowali i powinni mieć możliwość wyciągnięcia z niej maksymalnie ile się tylko da, zwłaszcza, że te ekstra środki w większości wypadków posłużyłyby im na godniejsze dożycie.

 

Co ważne odwrócony kredyt hipoteczny wpisany w silver economy nie obciążałby budżetu, a jedynie wsparł osoby samotne w codziennym funkcjonowaniu. Rzeczywistość starzejącego się społeczeństwa i faktu, że coraz więcej osób decyduje się na życie samotne (z przymusu lub z wyboru) tylko jeszcze bardziej uwypukla potrzebę wprowadzenia w Polsce odwróconej hipoteki.

 

Nie ma wątpliwości, że skutecznie ale przede wszystkim bezpiecznie (w formie dostępnych już regulacji ustawowych) wypełniłaby tą niszową obecnie, ale bardzo ważną przestrzeń w funkcjonowaniu singli niezależnie od wieku.