Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka dla prowadzących działalność gospodarczą?

Odwrócona hipoteka to specyficzny rodzaj kredytu, który może a właściwie mógłby (bo w Polsce nie jest wciąż dostępny) pomóc także przedsiębiorcom. Za chwilę postaramy się to wykazać w prosty sposób.

 

Aby pracować na własny rachunek nie wystarczą dobre chęci. Działalność gospodarcza niezależnie od wybranego profilu wymaga określonych nakładów finansowych, niezbędnych na wszystkich etapach rozwoju własnego biznesu.

odwrócona hipoteka przedsiębiorcy

I tak:

 

  • na początku w fazie rozruchu i kształtowanie się strategii firmy, gdy potrzeba podstawowego zaplecza – towaru, lokalu, biura, etc.
  • w fazie rozwoju – gdy następuje potrzeba zatrudnienia pracowników i agresywniejszej ekspansji rynku,
  • w fazie rozkwitu – gdy wszystko „idzie dobrze” na wypadek, gdyby coś poszło „nie tak” i trzeba by było dokonać większych inwestycji.

 

Nie można zapomnieć, że dobry przedsiębiorca powinien być przygotowany na różnego rodzaju sytuacje nieprzewidziane jak choroba, spadek koniunktury, nietrafienie w rynek czy odpowiednią grupę docelową czy wreszcie niezdrowa konkurencja.

 

 

Pomoc państwa dla młodych przedsiębiorców – tych wiekiem i stażem prowadzenia własnej działalności jest ważna, ale warto mieć obok tego odpowiednie zabezpieczenie finansowe.

 

Oczywiście można się podeprzeć kredytem tradycyjnym, ale nie zawsze młody człowiek taki kredyt w banku otrzyma, ponieważ zwyczajnie nie posiada zdolności kredytowej. Kiedy właściciel firmy posiada mieszkanie jakimś wyjściem może być kredyt hipoteczny, ale niesie on ryzyko straty dachu nad głową.

 

Tu pomóc by mógł odwrócony kredyt hipoteczny, który pozwoliłby wykorzystać potencjał finansowy zamrożony w mieszkaniu przy jednoczesnej gwarancji, że przedsiębiorca pozostanie w prawach właściciele nieruchomości do swojej śmierci.

 

Co ważne, w momencie poprawy sytuacji finansowej zgodnie z zapisanych w Ustawie o odwróconym kredycie hipotecznym artykułach, można by było z bankiem się rozliczyć, kredyt spłacić i odzyskać pełny status właściciela nieruchomości, jak sprzed zawarcia umowy kredytowej.

 

Bardzo ważne w odwróconej hipotece z punktu widzenia przedsiębiorców byłoby to, że pieniądze odzyskane dzięki temu kredytowi można:

 

  • przeznaczyć na dowolny cel – bez konieczności tłumaczenia się, składania raportów czy sprawozdań, na co zostały one wydatkowane,
  • uzyskać w dwóch formach – jednorazowo – co jest istotne zwłaszcza na początku działalności – i etapie inwestowania w sprzęt, lokal, towar, lub w ratach – jako comiesięczny dodatkowy zastrzyk gotówki, wygodny jako poduszka ratunkowa, na wydatki ekstra lub na wszelki wypadek.

 

Trzeba podkreślić, że odwrócony kredyt hipoteczny mógłby spowodować integrację rodziny i wykorzystanie potencjału tzw. firm rodzinnych jeśli byłby zaciągnięty przez seniora który czułby się jednocześnie ważną częścią rodzącego się biznesu inwestującą w przyszłość dzieci lub wnuków, jeśli nie prowadziłby działalności gospodarczej samodzielnie.

 

Reasumując, należy podkreślić, że przedsiębiorcy mogliby być kolejną grupą społeczną korzystającą aktywnie i efektywnie z odwróconej hipoteki w Polsce gdyby taka forma w naszych bankach funkcjonowała.