Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka dla hobbystów?

W drugiej części naszego mini – cyklu pokażemy, że odwrócona hipoteka mogłaby być świetnym rozwiązaniem dla hobbystów. W jaki sposób? O tym poniżej.

 

Na wstępie trzeba zaznaczyć, jesień życia może być momentem, kiedy wiele osób takie pasje, głęboko skrywane może w sobie odkryć. Nie warto z tym czekać, ani nie ma się czego wstydzić czy obawiać. Na dobrą zabawę i spełnianie marzeń każdy czas jest dobry. Podróże, majsterkowanie, wędkowanie, szycie haftowanie, taniec, malowanie to tylko niewielki procent pomysłów, jakie mogą pojawić się w naszej głowie.

 

Gdyby w Polsce był dostępny odwrócony kredyt hipoteczny, wzorem seniorów z innych krajów (gdzie odwrócona hipoteka z powodzeniem funkcjonuje od dziesięcioleci),  i nasi nestorzy mogliby ze spokojem zacząć przerwaną z powodu wielu obowiązków działalność hobbystyczną czy rozwijanie swoich zainteresowań.

 

Taka przerwa mogłaby być związana z:

 

  • Pracą zawodową,
  • Wychowaniem dzieci,
  • Tzw dorabiania się

 

 

odwrócona hipoteka hobbyOczywiście z wiekiem mogą dojść jakieś ograniczenia fizyczne, ale odpowiednie przygotowanie może w tym pomóc odpowiednie przygotowanie, przykładowo zaprawa przed wyruszeniem na stok z naszymi nartami, czy wskoczeniem do ciepłego basenu. Nie warto się tego wstydzić, bo jeśli nie teraz, to kiedy. Tylko…

 

Znacznym ograniczeniem nie do przeskoczenia zwykle okazują się kwestie finansowe. Gdyby odwrócony kredyt hipoteczny był dostępny z pewnością wiele osób zdecydowałoby się na realizację swoich pasji znacznie częściej niż dziś.

 

Powód tego jest prosty. Jeśli senior byłby właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości mógłby skorzystać z propozycji odwróconego kredytu hipotecznego, nie tracąc przy tym nic ze swoich dotychczasowych praw jako posiadacza objętych umową kredytową nieruchomości.

 

Mógłby jedynie zyskać środki na realizację swoich planów i marzeń hobbystycznych nie martwiąc się, że za życia będzie musiał spłacać raty kredytu. Odwrócona hipoteka z gwarancją ustawową zostałaby bowiem „rozliczona” dopiero po śmierci kredytobiorcy. Co ważne, nadwyżka, zgodnie z treścią ustawy, zostałaby przekazana wskazanym spadkobiercom.

 

Wracając do planów hobbystycznych, mogą one być różne – jedne będą wymagały jednorazowej inwestycji przykładowo w zakup narzędzi, czy budowę warsztatu, inne będą potrzebować cyklicznych nakładów. Odwrócony kredyt hipoteczny sprawdziłby się i tutaj, ponieważ ustawodawca zakłada możliwość wypłacania należności kredytowej w dogodny sposób:

 

  • W postaci jednorazowej wypłaty lub
  • W dogodnych ratach.

 

Istotną kwestią jest tu również gwarancja, że uzyskane z odwróconego kredytu pieniądze można by było wydać na dowolny, własny cel. Oznaczałoby to, że nawet gdyby dany pasjonat po otrzymaniu środków zmienił plany i branżę, nie poniósłby z tego tytułu żadnych negatywnych konsekwencji.

 

Gdyby odwrócona hipoteka była dostępna na polskim rynku z pewnością pomogłaby beneficjentom spełniać marzenia, które bez takiego wsparcia finansowego niestety dla ogromnej większości Polaków są nierealne do zrealizowania. Dlatego cały czas czekamy na oferty kredytowe w naszych bankach…