Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka dla aktywnych zawodowo?

Czy odwrócona hipoteka będzie przydatna aktywnym zawodowo? W naszym artykule udowodnimy, że zdecydowanie tak. Za chwilę się o tym Państwo przekonają.

odwrócona hipoteka a aktywni zawodowo

 

 

Choć ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym pierwotnie zakładała dostępność odwróconej hipoteki dla seniorów, nie narzuca ona specjalnych ram wiekowych. Aby uzyskać odwróconą hipotekę z banku (gdy będzie fizycznie dostępna), wystarczy być osobą pełnoletnią i dysponować własnością lub współwłasnością nieruchomości.

 

Teoretycznie więc może taki kredyt otrzymać nawet osoba bardzo młoda, ale im kredytobiorca będzie starszy, tym transakcja będzie bardziej opłacalna. Nie bez znaczenia jest również płeć – mężczyźni będą tu uprzywilejowani ze względu na dłuższą średnią dożycia niż u kobiet, ale to ma znaczenie drugorzędne.

 

Dlaczego i kiedy odwrócona hipoteka byłaby świetna dla aktywnych zawodowo ? Już odpowiadamy.

 

  • Po pierwsze, to byłoby świetne rozwiązanie dla wszystkich tych,m którzy chcieliby założyć własną firmę lu poszerzyć jej działalność a nie dysponują wystarczająco dużymi środkami finansowymi ponieważ mechanizm tego kredytu jest prosty, nie trzeba deklarować na co wyda się pieniądze, a należność można otrzymać w ratach bądź jednorazowo.
  • Po drugie, odwrócona hipoteka mogłaby być pomocna w momencie kryzysowym , gdy nie ma innych możliwości uzyskania środków a firma czy podjęta działalność ma się gorzej – ustawa zakłada, że przy procedurze odwróconej hipoteki zdolność kredytowa nie będzie miała znaczenia.
  • Po trzecie, odwrócony kredyt hipoteczny byłby świetnym rozwiązaniem dla wszystkich chcących podwyższyć swoje kompetencje, gdy wymaga to sporych dodatkowych nakładów finansowych, na przykład na studia podyplomowe, kursy czy szkolenia, ponieważ zamrożona w nieruchomości gotówka w przyszłości zapracuje na siebie.
  • Po czwarte, z odwróconej hipoteki zawsze można zrezygnować (uprzednio rozliczając się z bankiem), gdy sytuacja finansowa przykładowo firmy się polepszy i bez żadnych konsekwencji stać się znów wolnym kredytowo człowiekiem z nieruchomością, co w przypadku innych kredytów nie zawsze jest możliwe.

 

Takie zalety odwróconej hipoteki dla osób aktywnych zawodowo można by wymieniać jeszcze długo. Niemniej na razie poprzestaniemy tylko na tych najważniejszych powyżej.

 

Nie bez znaczenia jest fakt, że kredytobiorca korzystający z odwróconego kredytu hipotecznego (gdyby był on w Polsce dostępny) pozostałby właścicielem lub współwłaścicielem objętej umową nieruchomości do końca życia a po jego śmierci spadkobiercy mieliby rok na decyzję, czy chcą rozliczyć się z bankiem i przejąć prawa do nieruchomości, czy też nie.

 

Jak widać nie ulega wątpliwości, że odwrócona hipoteka pomogłaby też osobom aktywnym zawodowo choć pierwotnie grupą docelową dla tego instrumentu finansowego mieli być ludzie starsi. Szkoda tylko, że na razie możemy o nim dyskutować tylko na poziomie teoretycznym.