Wszystko co chciałbyś wiedzieć na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka a polska polityka senioralna 2014-2020 cz.2

Pierwsza część cyklu analizy tematu „Odwrócona hipoteka a polska polityka senioralna 2014-2020” dotyczyła zdrowia i samodzielności seniorów w Polsce w kontekście odwróconej hipoteki. Kolejna będzie odnosić się do szeroko pojętego bezpieczeństwa seniorów.

 

Bezpieczeństwo a odwrócona hipoteka

 

Po zdrowiu i samodzielności bezpieczeństwo jest najbardziej kluczową sprawą w życiu każdego z nas, a zwłaszcza seniorów, którzy z racji różnorakich ograniczeń mają mniejsze możliwości obrony przed płynącymi z otoczenia zagrożeniami.

odwrócona hipoteka bezpieczeństwo seniorów

W aktualnych założeniach Polskiej polityki senioralnej na lata 2014-2020 ustawodawca podnosi następujące kwestie:

 

  • Bezpieczeństwo finansowe,
  • Bezpieczeństwo mieszkaniowe,
  • Zwalczanie przemocy fizycznej, psychicznej,
  • Zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych,
  • Przeciwdziałanie przemocy instytucjonalnej związanej zwłaszcza z usługami finansowymi.

 

Analizując założenia Ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym należy stwierdzić, że zarówno bezpośrednio jak i pośrednio ta nowa usługa finansowa mocno wpisuje się w ten element planu wsparcia Polaków w wieku zwłaszcza 65+.

Odwrócony kredyt hipoteczny jako jego gwarant

 

Jeśli odwrócony kredyt hipoteczny będzie oferowany w bankach (na chwilę obecną niestety jeszcze nie jest), z pewnością wyczerpie założenia opisanego powyżej aspektu – bezpieczeństwa seniorów na każdej płaszczyźnie ponieważ:

 

  • Zapewni dodatkowych bezpieczny dochód do emerytury na wybrane przez seniora potrzeby (leczenie, remonty, rozwój osobisty, hobby),
  • Umowa kredytowa kredytu odwróconego gwarantuje, że to kredytobiorca pozostaje właścicielem nieruchomości do końca swoich dni – pozostaje więc na swoim bez uzależniania się od opiekunów,
  • Świadomość rodziny, opiekunów, że senior może skorzystać z odwróconej hipoteki skutecznie może powstrzymać ich przed działaniami przemocowymi wobec podopiecznego, spadek nie będzie czymś oczywistym,
  • Jasne warunki gwarantowane ustawowo zminimalizują oszustwa wobec osób starszych, a oferowanie usługi przez banki da pewność bezpiecznej transakcji,
  • Oferta odwróconego kredytu hipotecznego pozwoli ukrócić nieuczciwe praktyki handlowe ofert prywatnych i innych prawnie niedopracowanych usług na prawach dożywocia, które dziś mają monopol na rynku jeśli chodzi o tego typu wsparcie osób starszych.

 

Nietrudno zauważyć, że i w aspekcie szeroko pojętego bezpieczeństwa seniorów odwrócona hipoteka doskonale wpisuje się w założenia wsparcia na najbliższe lata osób starszych przez rząd. Powyższą analizę pozostawiamy do dyspozycji osobom decyzyjnym i po raz kolejny prosimy o zainteresowanie się tematem.

 

W kolejnej części przedstawimy analizę roli odwróconego kredytu hipotecznego w kwestiach otoczenia oraz miejsca zamieszkania osób starszych.