Jak działa odwrócona hipoteka?
Jak już sama nazwa wskazuje tzw. odwrócona hipoteka to kredyt „działający” dokładnie odwrotnie niż tradycyjny kredyt hipoteczny (popularnie zwany hipoteką). Zgodnie z Ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym z dn. 23.10.2014r. obowiązującą w Polsce, jego spłata zaczynie się dopiero w momencie śmierci kredytobiorcy.
Odwrócona hipoteka, ale jak to zadziała konkretnie
Dopiero wtedy instytucja finansująca (najczęściej bank) stanie się właścicielem nieruchomości będącej przedmiotem umowy. W tym momencie (jeśli wcześniej spadkobiercy nie wyrażą chęci spłacenia tego kredytu, by stać się właścicielami nieruchomości, (bo będą mieli takie prawo) bank spienięży nieruchomość i rozliczy się ze spadkobiercami, oddając im nadwyżkę, jeśli taka zostanie, po odliczeniu kwoty wypłaconego kredytu wraz z odsetkami i kosztami dodatkowymi, jeśli takie wystąpią.
Sam mechanizm działania odwróconego kredytu hipotecznego jest niezwykle prosty. Podpisujący umowę o taki kredyt beneficjent – właściciel nieruchomości, co ważne bez względu na wiek, otrzyma kredyt, którego spłatą wcale się nie będzie musiał martwić. Wszystko za niego „załatwi” bank po jego śmierci, w zamian za prawo własności nieruchomości. Przy czym, instytucja finansująca stanie się właścicielem objętej umową nieruchomości dopiero w dniu śmierci beneficjenta, ani minuty wcześniej.
Tak więc odwrócona hipoteka zadziała jak zwyczajny kredyt, tyle tylko, że można go otrzymać bez względu na cel, z odroczoną do momentu śmierci beneficjenta spłatą i, co ważne, bez względu na jego wiek, stan zdrowia, dochody czy długi.