Zawsze najświeższe informacje na temat odwróconej hipoteki

Kontakt

Odwrócona Hipoteka
Tel: +48 537-165-162

biuro@odwroconahipoteka.pl

Formularz

Odwrócona hipoteka a fiskus

29.10.2013

O tym, że planowana Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym nad którą pracuje Rząd  przewiduje, iż odwrócona hipoteka w Polsce będzie wolna od obciążeń podatkowych mówiliśmy już od początku prac nad Projektem założeń autorstwa Ministerstwa Finansów.

 

odwrocona hipoteka a podatkiW związku z tym,  że jest taka potrzeba społeczna, potwierdzamy. Nic nie wskazuje na to, aby odwrócony kredyt hipoteczny nie był po wprowadzeniu na rynek traktowany jako kredyt. Stąd jak pozostałe kredyty nie będzie opodatkowany – nie będzie traktowany jako przychód, bez względu w jakiej formie będzie wypłacany (jednorazowo, w ratach, czy jako nowa linia kredytowa).

 

Jeśli chodzi o podatek od czynności cywilno- prawnych, kwestia ta zostanie jasno określona w toku dalszych prac nad dokumentem. Na spekulacje w tym temacie jest naszym zdaniem jeszcze za wcześnie, aby nie wprowadzić nikogo w błąd.

 

Inaczej sprawa opodatkowania się ma z rentami dożywotnimi, które obecnie podlegają regulacjom Kodeksu Cywilnego (potem będą regulowane odrębną ustawą). Będą one bowiem podlegać zupełnie innym prawom, niż te dotyczące odwróconej hipoteki. Tu zadziała najprawdopodobniej mechanizm podobny do tego, jaki mamy w przypadku sprzedaży towarów i usług. Tak więc konieczne będzie w dalszym ciągu ujmowanie świadczeń dożywotnich w PIT.