Eksperci mówią NIE nowej „ustawie a`la Pawlak”
04.07.2013Wczoraj Rządowe Centrum Legislacji udostępniło kolejną już – trzecią wersję założeń do „ustawy a`la Pawlak”. Choć nie dotyczy ona bezpośrednio tematu odwróconego kredytu hipotecznego, to przez związki proceduralne znalazła ona swoje miejsce również w naszym Serwisie. Jak się spodziewaliśmy, nie trzeba było długo czekać na opinie ekspertów odnośnie jej treści.
W oczekiwaniu na decyzję o odwróconej hipotece
Jako że owe opinie zdają się być bardzo istotne dla społeczeństwa, a decyzja o losie Założeń do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym Ministerstwa Finansów w Radzie Ministrów jeszcze nie zapadła, prezentujemy je kładąc nacisk na w dalszym ciągu zagrożone dobro potencjalnych beneficjentów skazanych na ofertę spółek prywatnych, z braku ustawy o odwróconej hipotece.
Komentując treść powyższego dokumentu, Krzysztof Oppenheim twierdzi, że zabezpieczenia finansowe rzędu 2 mln € przewidywane w projekcie Ministerstwa Gospodarki są kuriozalne i nie gwarantują bezpieczeństwa ludzi pozbywających się mieszkań w zamian za rentę dożywotnią.
Jego zdaniem, jeśli w ogóle ktoś ma się zajmować oferowaniem rent dożywotnich to tylko firmy ubezpieczeniowe lub fundusze kapitałowe o 50 krotnie większym majątku.
Tak, jak Komisja Nadzoru Finansowego
Podziela on tym samym zdanie Komisji Nadzoru Finansowego odnośnie procedur funkcjonowania realnych gwarantów dla klientów korzystających z tego typu usług.
Natomiast Bartosz Turek – ekspert z Home Broker nie neguje samej idei regulacji ustawowej „dożywocia”, jednak zważywszy na obecne tempo prac, jego zdaniem jakichkolwiek konkretów raczej w tej kadencji Sejmu nie ma się co spodziewać.
Specjalistom z branży nieruchomości słusznie również nie podoba się, pomysł stworzenia sugerowanego w w/w Założeniach MG Gwarancyjnego Funduszu Hipotecznego. To raczej idea utopijna, na dłuższą metę bez racji bytu.„
Napisać w ustawie, że coś takiego będzie jest bardzo łatwo, natomiast zorganizować to… Sądzę, że więcej będzie kosztów z tym związanych niż pieniędzy w tym Funduszu” – podkreślił dziś w Radiowej Jedynce jeden z ekspertów rynku nieruchomości. Jego zdaniem sama idea dobrowolnego oddania mieszkania za obietnicę kilkuset złotych miesięcznie jest abstrakcyjna i rząd powinien iść tu w zupełnie innym kierunku.
Ulepszony po raz trzeci
Trzeci, rzekomo ulepszony dokument autorstwa Ministerstwa Gospodarki, który już z samej nazwy Założenia projektu ustawy o dożywotnim świadczeniu pieniężnym w zamian za przeniesienie własności nieruchomości (tzw.renta dożywotnia) spokojnie mógłby być samodzielną ustawą dziś pozostawia jeszcze więcej pytań niż daje odpowiedzi, stąd ponownie apelujemy do Rządu o odrębne procedowanie Założeń projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym Ministerstwa Finansów i danie często jedynej szansy posiadaczom mieszkań na dodatkowy bezpieczny kredyt bez względu na to, ile mają lat.