Odwrócona hipoteka dla samotnych?
Kolejną grupą społeczną, która mogłaby sobie pomóc korzystając z odwróconej hipoteki (gdyby była ona dostępna w bankach) są osoby samotne. Dlaczego? Powodów jest tu zdecydowanie więcej niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Po pierwsze, to właśnie samotni seniorzy byli inspiracją do stworzenia tego instrumentu na świecie i to głównie im początkowo produkt ten był dedykowany z potrzeby sytuacji. Z czasem zaczęło się to zmieniać, niemniej osoby samotne, które korzystają z odwróconej hipoteki czerpią z niej korzyści.
Na polskim rynku odwrócony kredyt hipoteczny osobom samotnym byłby szczególnym wsparciem.
Biorąc pod uwagę kwestie dziedziczenia, dzięki odwróconemu kredytowi hipotecznemu osoby samotne, niemające spadkobierców w rodzinie czy znajomych (wbrew pozorom to dość często się zdarza), którym mogłyby powierzyć swoją nieruchomość po śmierci mogłyby skorzystać z pieniędzy „zamrożonych” w niej w taki sposób, w jaki tylko chcą.
Przykładowym wykorzystaniem pieniędzy z odwróconej hipoteki mogłoby być:
- Opłacenie opiekuna,
- Opłacenie osoby, która pomoże w sprzątaniu,
- Opłacenie dodatkowych zabiegów rehabilitacyjnych, leczenia,
- Opłacenie przejazdów taksówką w potrzebne miejsca,
- Opłacenie posiłków w barze, restauracji,
- Opłacenie zakupu drogiej żywności dedykowanej – specjalnego przeznaczenia medycznego czy zwyczajnie tej lepszej jakości.
W momencie, gdy osoby samotne nie wymagałyby tak specjalistycznego wsparcia opiekuńczego przy codziennych czynnościach, mogłyby pieniądze przeznaczyć chociażby na:
- Ukończenie kursów czy uprawianie hobby,
- Remont mieszkania czy zakup sprzętów AGD,
- Zakup działki rekreacyjnej i jej uprawę,
- Zakup i hodowanie zwierząt,
- Wyjazdy zagraniczne czy do sanatoriów, a nawet
- Zakup roweru czy samochodu.
Dałoby to wymierne skutki poprawy sytuacji finansowej beneficjenta, co oczywiste, ale także da poczucie że dobytek nie pójdzie na zmarnowanie, ani że nie trafi w niepowołanie ręce. Wbrew pozorom to kwestia, która bardzo często niepokoi osoby starsze.
W momencie, gdy odwrócona hipoteka jest kapitałem dosłownie na wyciągnięcie ręki, który mógłby wpisać się w tworzoną obecnie politykę senioralną nie można tego nie zauważyć. Przecież właściciele nieruchomości sami na nią zapracowali i powinni mieć możliwość wyciągnięcia z niej maksymalnie ile się tylko da, zwłaszcza, że te ekstra środki w większości wypadków posłużyłyby im na godniejsze dożycie.
Co ważne odwrócony kredyt hipoteczny wpisany w silver economy nie obciążałby budżetu, a jedynie wsparł osoby samotne w codziennym funkcjonowaniu. Rzeczywistość starzejącego się społeczeństwa i faktu, że coraz więcej osób decyduje się na życie samotne (z przymusu lub z wyboru) tylko jeszcze bardziej uwypukla potrzebę wprowadzenia w Polsce odwróconej hipoteki.
Nie ma wątpliwości, że skutecznie ale przede wszystkim bezpiecznie (w formie dostępnych już regulacji ustawowych) wypełniłaby tą niszową obecnie, ale bardzo ważną przestrzeń w funkcjonowaniu singli niezależnie od wieku.